Akciové trhy předvedly v prvním čtvrtletí velice silnou rally, když nejširší globální akciový index MSCI All Country World připsal velice nadstandardní zisk 7,8 %. Na druhou stranu se vůbec nedařilo dluhopisům, když nejširší globální dluhopisový index Bloomberg Global-Aggregate odepsal 2,1 %. Nicméně index českých vládních dluhopisů připsal alespoň mírný zisk 0,5 %. Globální komoditní index Bloomberg Commodity připsal zisk 2,2 %.
Pokud se podíváme na hlavní sledované akciové indexy, vítězem prvního čtvrtletí se staly japonské akcie, jejichž index MSCI Japan připsal zisk 18 %. Na druhou stranu poraženým se staly akcie v Latinské Americe, jejichž index MSCI Latin America odepsal 5 %.
Nová prognóza rozpočtových deficitů americké vlády od Congressional Budget Office (CBO) jednoznačně ukazuje, že americké veřejné finance velice pravděpodobně nejsou v dlouhodobém horizontu udržitelné. Podle prognózy CBO, jejíž předpoklady jsou navíc poměrně optimistické, když se například vůbec nepočítá s ekonomickou recesí, by měly americké rozpočtové deficity postupně růst z aktuální úrovně 6,5 % HDP až k 8 % HDP s tím, že úrokové náklady by měly za 30 let v relativním vyjádření vyrůst až na 6 % HDP. Americká vláda tak nyní utrácí doslova jako „opilý námořník“ (drunken sailor) s tím, že rekordní rozpočtové deficity také znamenají, že americký vládní dluh nyní roste stěží představitelným tempem jednoho bilionu dolarů za každé tři měsíce. To zároveň znamená rekordní nabídku nových amerických vládních dluhopisů (US Treasuries). V tomto ohledu se proto domnívám, že rekordní přísun nových amerických vládních papírů na finanční trhy, v kombinaci s poměrně setrvalou inflací nad dvouprocentním inflačním cílem Fedu, graduálně způsobí nárůst požadovaných dluhopisových výnosů do doby splatnosti s tím, že aktuální úroveň 10-letého výnosu na 4,2 % mi skutečně jako příliš atraktivní nepřipadá, a vůbec bych se proto nedivil, pokud bychom byli v následujících měsících skutečně svědky růstu dluhopisových výnosů, zejména na dlouhém konci americké výnosové křivky (bear steepening).
Finanční Times přinesly
zprávu o tom, že američtí insideři, tedy vysoce postavení manažeři a zároveň akcionáři amerických korporátů, prodávají své akcie v největších objemech za poslední tři roky. A to bývá obvykle silná známka toho, že se korporátní insideři domnívají, že jsou akciové trhy příliš vysoko, resp. že jsou ceny jejich akcií výrazně nadhodnocené.
Pokud jde o vývoj na finančních trzích v minulém týdnu, nejširší globální akciový index MSCI All Country World připsal mírný zisk 0,3 %. Nadprůměrně se přitom dařilo středoevropským akciím, jejichž index CECEEUR připsal zisk 2,2 %. Na druhou stranu japonské akcie odevzdaly část svých předchozích výrazných zisků, když index MSCI Japan odepsal 1,7 %. Pokud jde o dluhopisy, výrazné tržní pohyby jsme nezaznamenali, když nejširší globální dluhopisový index Bloomberg Global-Aggregate posílil o 0,2 %.
Michal Stupavský
Investiční stratég