Akciím i dluhopisům se dařilo

    • týden na finančních trzích

Přestože nová makroekonomická data byla v průběhu minulého týdne vesměs velmi slabá, např. indexy PMI v eurozóně a USA, a indikující, že se do eurozóny a USA blíží minimálně mírná recese, finančním trhům se minulý týden dařilo. Akcie solidně rostly, když nejširší globální akciový index MSCI All Country World připsal zisk 3,2 %. Jediným sledovaným trhem, který zaznamenal nepatrný pokles, byly čínské akcie (CSI 300 -0,2 %), pravděpodobně kvůli tamější splaskávající realitní bublině.

Také dluhopisy připsaly solidní zisky, když nejširší globální dluhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond připsal zisk 1,5 %. Přitom průměrný globální dluhopisový výnos do doby splatnosti poklesl o 12 bazických bodů na 2,74 %.

Slušně se dařilo také komoditám, když globální komoditní index S&P GSCI připsal mírný zisk 0,8 %. Cena severomořské ropy Brent vzrostla o 2,0 % na úroveň 103 dolarů za barel. Pokud jde vývoj klíčového evropského kontraktu na zemní plyn, jeho cena vzrostla o 1,8 %. Od začátku roku je přitom tento kontrakt na zemní plyn výše již o 145 % a za posledních 12 měsíců dokonce o 352 %! Pokud jde o vývoj ceny elektřiny na německé burze, která je pro české odběratele klíčovým benchmarkem, ta v minulém týdnu poklesla o 4,2 %. Nicméně od začátku roku je výše o 67 % a za posledních 12 měsíců dokonce o 379 %! Není se proto čemu divit, že dynamika inflace je nejen v české ekonomice na nejvyšší úrovni za několik posledních dekád.Michal Stupavský
Investiční stratég

 

Upozornění k publikovaným článkům ›