Hlavní událostí minulého týdne bylo čtvrteční zasedání Evropské centrální banky. Stejně jako všude jinde ve světě nyní eurozónu trápí nejvyšší inflace za posledních 40 let. Přes mírně jestřábí rétoriku prezidentky Christine Lagarde je ovšem aktuální nastavení měnové politiky ECB nejvíce uvolněné v její celé historii. Hlavní depozitní úroková sazba je v záporu na úrovni -0,5 % a navíc ECB stále na sekundárním trhu nakupuje vládní dluhopisy zemí eurozóny za desítky miliard euro měsíčně. Na trhu se objevují poměrně silné indikace, že by ECB měla ukončit kvantitativní uvolňování (QE) v průběhu třetího čtvrtletí. Já se nicméně domnívám, že kvůli rapidnímu poklesu tržních cen vládních dluhopisů zemí eurozóny od začátku letošního roku, resp. poměrně dramatickému růstu dluhopisových výnosů do doby splatnosti, se mohou poměrně brzy objevit obavy o finanční stabilitu eurozóny. Takže místo ukončení QE je v tuto chvíli podle mého názoru pravděpodobnější, že ECB v průběhu letošního roku naopak objemy dluhopisových nákupů spíše navýší. Konec konců celá světová ekonomika nyní zpomaluje, o víkendu potvrzeno novou prognózou Světové banky, takže i země eurozóny budou muset dříve či později své ekonomiky podpořit dalším kolem fiskálních stimulů. Ty budou samozřejmě muset být financovány emisí nových dluhopisů a kdo jiný si většinu z nich za současných tržních podmínek koupí než právě ECB. Celkově se proto domnívám, že zatímco ústní rétorika představitelů ECB sice na první pohled hraje na mírně jestřábí notu, ve finále opět převáží obavy o ekonomický růst a finanční stabilitu, a tudíž boj s inflací bude znovu hrát až druhé housle.
Pokud jde o vývoj na devizových trzích, v průběhu minulého týdne opět posílil americký dolar. Dolarový index DXY, který měří výkonnost dolaru vůči koši dalších hlavních světových měn, především euru a jenu, za minulý týden posílil o 0,7 %. Vůči euru dolar posílil o 0,6 % na 1,081 USD/EUR. Koruna v minulém týdnu velice mírně posílila. Vůči euru o 0,3 % na 24,42 CZK/EUR a vůči dolaru o 0,4 % na 22,45 CZK/USD.
Akciové trhy pokračovaly minulý týden v poklesu, když nejširší globální akciový index MSCI All Country World odepsal dalších 1,7 %, a od začátku roku ztrácí již 8,6 %. Nicméně výkonnost regionálních a sektorových indexů pro nás byla vzhledem k nastavení našich investičních portfolií neboli naší globální akciové alokaci bylo velice pozitivní.
- Hodnotové akcie poklesly podstatně méně (-0,9 %) než růstové akcie (-2,6 %).
- Rozvíjející se trhy poklesly méně (-1,3 %) než rozvinuté trhy (-1,7 %).
- Americké akcie ztrácely nadprůměrně (S&P 500 -2,1 %, NASDAQ -2,6 %, NYSE FANG+ -4,8 %).
- Mírně posílily japonské akcie (Nikkei +0,4 %).
- Solidně posílily akcie ve střední Evropě (CECEEUR +0,7 %).
Také dluhopisové trhy i nadále klesaly, a i v minulém týdnu byly tyto ztráty na poměry dluhopisových trhů skutečně významné. Nejširší globální dluhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond totiž odepsal dalších 0,9 % a od začátku roku již ztrácí 9,2 %.
- Průměrný globální dluhopisový výnos do doby splatnosti dle agentury Bloomberg vzrostl o 5 bazických bodů na 2,40 %.
- Výnos do doby splatnosti nejdůležitějšího globálního dluhopisového instrumentu, amerického vládního dluhopisu s 10letou splatností (10-year US Treasury Bond), vzrostl o 13 bazických bodů na 2,83 %.
- Výnos do doby splatnosti německého vládního dluhopisu s 10letou splatností vzrostl o 14 bazických bodů na 0,84 %.
- Globální indexy korporátních dluhopisů, v jejichž rámci mají významnou převahu američtí emitenti, odepsaly přibližně 1 %.
- Eurové indexy korporátních dluhopisů odepsaly kolem 0,5 %.
- Naopak českým vládním dluhopisům se tentokrát dařilo poměrně slušně, neboť jejich index posílil o 0,4 %.
- Nicméně stále mají české vládní dluhopisy co dohánět, neboť od začátku roku jejich index ztrácí 6,8 %.
Následující graf znázorňuje vývoj celkové tržní hodnoty globálního dluhopisového trhu od roku 2004. Na grafu můžeme vidět, že maxima dosáhla globální „tržní kapitalizace“ dluhopisů v loňském srpnu na úrovni 69 bilionů dolarů. Od tohoto okamžiku pak na globálních dluhopisových trzích probíhá silný medvědí trh, když ke konci minulého týdne byla celková tržní hodnota globálního dluhopisového trhu o 6 bilionů dolarů nižší na úrovni 63 bilionů dolarů, což zároveň odpovídá poklesu o 9 %.
Komodity v průběhu minulého týdne vesměs silně rostly, což dále přispívalo k enormním globálním inflačním tlakům. Globální komoditní index S&P GSCI posílil o 6,5 %.
Michal Stupavský
Investiční stratég