Světová banka (World Bank) publikovala novou prognózu světové ekonomiky Global Economic Prospects. Světová ekonomika by měla letos vzrůst o 2,6 %, což je o dvě desetiny procentního bodu vyšší odhad oproti předchozí lednové prognóze. Tahounem růstu světové ekonomiky budou i nadále rozvíjející se ekonomiky, které by měly letos v souhrnu přidat 4,0 %, zatímco rozvinuté ekonomiky pouze 1,5 %. Z hlavních ekonomik by se přitom letos mělo nejvíce dařit Číně s očekávaných růstem 4,8 %, zatímco výrazně zaostávat bude i nadále eurozóna (+0,7 %) a Japonsko (+0,7 %).
Zdroj: World Bank Group
Analytik Charlie Bilello zveřejnil velice zajímavý graf, který ukazuje podíl tržní kapitalizace třech největších společností v rámci hlavního amerického akciového indexu S&P 500, a to na časové řadě od roku 1980. Současná váha třech největších akcií, tedy společností NVIDIA, Microsoft a Apple, činí 21 %, což je s velkou rezervou absolutní historické maximum. Tato skutečnost je zároveň indikací toho, jak moc je výkonnost amerického akciového trhu v tuto chvíli závislá na hrstce největších společností.
Zdroj: Charlie Bilello
Následující graf znázorňuje valuační indikátor P/S (poměr ceny akcie k tržbám na akcii – price-to-sales ratio) amerického akciového indexu S&P 500 Information Technology. Jedná se tedy o subindex hlavního amerického akciového indexu S&P 500. Americké technologické společnosti se nyní v průměru obchodují za 10násobek ročních tržeb, což s velkým přehledem překonává předchozí maximum z března roku 2000, tedy při vrcholu technologické bubliny, kdy tento valuační násobek činil 7,5x. Domnívám se proto, že americké technologické akcie jsou nyní dražší než v březnu roku 2000. Jsem navíc toho názoru, že pro akciové indexy je valuační ukazatel P/S vhodnější než standardně používaný ukazatel P/E, neboť P/S abstrahuje o cyklické kolísavosti marží čistého zisku. U P/S se tedy proto do značné míry jedná o cyklicky očištěný ukazatel, podobně jako Shillerovo CAPE (cyclically-adjusted price-to-earnings ratio).
Zdroj: Bloomberg
Následující graf z dílny hlavního ekonoma private equity skupiny Apollo Global Management Torstena Sloka znázorňuje vývoj valuací celého amerického akciového trhu od roku 1990, a to vždy tři segmenty trhy: deset největších společností podle tržní kapitalizace, index S&P 500 bez deseti největších společností a celý index S&P 500. Nyní to na celém americkém akciovém trhu vypadá tak, že jsou nyní americké akcie dokonce ještě dražší než v roce 2000. Průměrné forward P/E 10 největších titulů nyní činí 27x, zatímco v roce 2000 to bylo 24x. A celý index S&P 500 se nyní obchoduje za forward P/E 19x, zatímco v roce 2000 to bylo 16x.
World Gold Council zveřejnil nový průzkum mezi centrálními banky ohledně jejich investic do zlata. V roce 2023 nakoupili centrální banky 1037 tun zlata, což byla druhá nejvyšší hodnota v historii po předchozím roce 2022, kdy nákupy zlata centrálními bankami dosáhly absolutního rekordu na úrovni 1082 tun. Na základě letošní studie, která proběhla mezi 19. únorem a 30. dubnem, plánuje v následujících dvanácti měsících 29 % centrálních bank své zlaté rezervy navýšit, což je nejvyšší hodnota od začátku této studie v roce 2018.
V rámci studie mě nejvíce zaujaly dva následující grafy:
1) 62 % centrálních bank se domnívá, že za pět let bude v americkém dolaru denominováno méně devizových rezerv centrálních bank, než je tomu dnes.
2) 69 % centrálních bank se domnívá, že za pět let bude v rámci devizových rezerv centrálních bank větší alokace do zlata.
Pokud jde o vývoj na finančních trzích v minulém týdnu, dařilo se akciím, když globální akciový index MSCI All Country World připsal zisk 0,5 %. Na druhou stranu se nedařilo dluhopisům, neboť globální dluhopisový index Bloomberg Global-Aggregate odepsal 0,3 %. Globální komoditní index Bloomberg Commodity Total Return pak odepsal 0,6 %.
Michal Stupavský
Investiční stratég