Americké akcie jsou velice silně předražené na absolutní bázi i relativně vůči dluhopisům

    • týden na finančních trzích

Švýcarská investiční společnost Pictet Asset Management zveřejnila velice zajímavý graf shrnující situaci na americkém finančním trhu. Na grafu můžeme vidět vývoj tří důležitých valuačních indikátorů v posledních deseti letech: 1) tzv. earnings yield hlavního akciového indexu S&P 500, což je inverzní hodnota valuačního ukazatele P/E; 2) průměrný výnos do doby splatnosti amerického korporátního dluhopisu s investičním ratingem; a 3) výnos do doby splatnosti tříměsíční vládní pokladniční poukázky.

Na grafu je jasně vidět, že akciový earnings yield měl historicky velice silnou tendenci být podstatně vyšší než oba dluhopisové valuační ukazatele. V tuto chvíli jsou nicméně všechny tři valuační metriky na přibližně stejné hodnotě 5,5 %. Co z toho pro investory vyplývá? Jednoznačně to, že americké akcie jsou na relativní bázi vůči amerických dluhopisovým instrumentům v tuto chvíli extrémně předražené, a tudíž jejich valuace jsou velice neatraktivní. Akciové riziko je totiž podstatně větší než u dluhopisů, a proto byl měl být fundamentálně opodstatněný akciový earnings yield podstatně vyšší neboli valuace P/E amerických akcií podstatně nižší. Celkově tato analýza proto také indikuje, že by v relativně blízké době u amerických akcií mohlo dojít k výraznější cenové korekci tak, aby se akciové a dluhopisové valuace dostaly alespoň do určité částečné fundamentální rovnováhy s dostatečně kladnou akciovou rizikovou prémií.

Následující tabulka z dílny americké investiční banky Goldman Sachs také ukazuje, jak moc jsou nyní americké akcie v rámci indexu S&P 500 drahé. Téměř všechny absolutní valuační ukazatele se pohybují kolem 90% historického percentilu, což zároveň znamená, že se současné valuace amerických akcií pohybují poměrně blízko historických maxim. Toto je přitom klíčový důvod, proč máme americké akcie v rámci naší globální akciové alokace vůči srovnávacím indexům výrazně podvážené. Jinak řečeno se domníváme, že na horizontu příštích 12 měsíců by mělo u amerických akcií dojít k velmi výrazné cenové korekci.

Švýcarská investiční společnost UBS Asset Management zveřejnila analýzu výkonnosti hlavního amerického akciového indexu S&P 500 od začátku roku do 14. června. Index k tomuto datu připisoval zisk 14,8 % (ke dnešku 13,3 %). Přitom ovšem pouhých sedm společností – Apple, Microsoft, Nvidia, Alphabet, Amazon, Meta a Tesla – přispěly k celkovému zisku celého indexu bezprecedentními 11,8 % a zbylých 493 společností v indexu obsažených přispělo pouhými 3,0 %. Letošní rally na amerických akciích je proto velice „úzká“ a případná korekce akcií těchto největších amerických technologických společností, které zatím letos připsaly zisky v řádu mnoha desítek procent, by mohla celý index S&P 500 poslat výrazně níže.

Následující infografika znázorňuje, ale jak je prozatím v letošním roce vývoj na amerických akciových trzích mimořádně poklidný. Denní změny se totiž pohybují ve velice úzkém pásmu plus mínus 2 %, zatímco v loňském roce byla krátkodobá volatilita podstatně vyšší. Znamená dosavadní letošní vývoj pouze určitý klid před větší bouří? Nechme se překvapit.

Následující tabulka ukazuje úroveň základních úrokových sazeb centrálních bank v nominálním i reálném inflačně-očištěném vyjádření. Hodnota reálné inflačně-očištěné dvoutýdenní sazby ČNB je přitom nyní velmi výrazně v záporu na úrovni -4,1 %. Tato hodnota je přitom jedna vůbec z nejnižších v tomto výběrovém vzorku a zároveň může proto indikovat, že aktuální 7% nominální úroveň repo sazby ČNB je vzhledem ke stále dvouciferné inflaci stále příliš nízká a že jsou tedy měnové podmínky v české ekonomice i nadále příliš uvolněné, resp. nedostatečně tlumící aktuálně stále extrémní inflační tlaky.

Pokud jde o vývoj na finančních trzích v minulém týdnu, nedařilo se akciím ani dluhopisům. Nejširší globální akciový index MSCI All Country World odepsal 2,2 % a nejširší globální dluhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond odepsal 0,3 %.


Michal Stupavský
Investiční stratég
 

Upozornění k publikovaným článkům ›