Brexit neskončil, brexit začíná

  Británie na konci ledna letošního roku po více než čtyřech desetiletích opustila Evropskou unii. Je to skutečně tečka za skoro čtyři roky trvajícím rozvodovým řízením, které začalo referendem v červnu 2016. Čeká nás po kousavých letech nová klidná epocha vztahů mezi nyní již rozvedenými partnery?

  Brexit neskončil, brexit začíná Právě naopak. Největší drama nás teprve čeká. A pokud byla jednání mezi Unií a Velkou Británií o dohodě o odchodu ostrá a nepříjemná, ta, která nás čekají (o příštím nastavení vztahů poté, co koncem letošního roku skončí přechodné období), budou minimálně stejně ostrá, dost možná mnohem ostřejší a vyhrocenější.

  V jednáních o dohodě o odchodě sice šlo také o peníze (ty se však díky jednorázové povaze platby vyřešily relativně rychle), primárně však o severní Irsko. Protože se ale ve skutečnosti jednalo hlavně o boj o symbol (něco jako „pomlčková válka“ v ČSFR), protože se běžných lidí v Británii realita situace na Irském ostrově moc nedotýká a protože jim na severním Irsku moc nezáleží, kapitulace Borise Johnsona a akceptace řešení, o němž jeho předchůdkyně Mayová řekla, že jej žádný britský premiér nikdy nemůže akceptovat (tj. celní hranice v Irském moři), byla v podstatě očekávatelná. Byť se nerodila lehce.

  Teď však půjde o obchod a o živobytí a peníze obyčejných Angličanů. A vyhlídky na (s)mír nevypadají dobře. Konzervativci, což je k neuvěření, nadále malují obraz velké Velké Británie, k jejímž nohám padne evropská sedmadvacítka s dohodou o volném obchodu umožňující Británii si na prahu Evropské unie budovat klidně „Singapur na Temži“. Premiér Johnson a jeho ministři se opájejí možností dohody po vzoru Kanady (která se přitom rodila dlouhá léta) nebo Austrálie (na celní vyjednávání položku po položce není přitom čas) a jako ex-manžel pociťující potřebu ponižovat po rozvodu svou bývalou manželku hrozí od první minuty po-rozvodové kohabitace Unii celními kontrolami či nedodržováním politické deklarace, ke které se, jak mu právě připomenul hlavní vyjednávač EU Barnier, před pár měsíci zavázal.

  Realita však nakonec, jako vždy, zvítězí. A jednání skončí stejně jako jednání o dohodě o odchodu: kapitulací Británie.

  V první polovině roku sice bude Johnson řinčet zbraněmi a hrozit odchodem bez obchodní dohody, s blížícím se koncem roku a propastí s nápisem Pravidla Světové obchodní organizace však nakonec zjistí, jak jsou v tomto vyjednávání rozdány karty. A navzdory svým kategorickým slibům o opaku a navzdory tomu, že tak dle dohody může učinit jen do léta, nakonec požádá o prodloužení přechodného období.

  A dohoda, ve které se Británie zaváže v podstatě ke všemu, co od ní požaduje Unie - tj. žádná divergence v legislativě pracovního práva, životního prostředí, státní pomoci, přístup do svých výsostních voda atd. - se uzavře až v některém z následujících let.

  Na konci ledna 2020 nic neskončilo. Přesně naopak. Brexit jen zvolna začíná.

  Martin Lobotka
  hlavní analytik Conseq Investment Management, a.s.