Bude Fed donucen zvýšit základní úrokové sazby?

    • týden na finančních trzích

Klíčovou událostí minulého týdne bylo středeční zveřejnění americké inflace za březen. Cenové tlaky překvapily nepříjemně směrem nahoru a jádrová inflace se tak trendově pohybuje téměř na 5 %. Domnívám se proto, že Fed nebude schopen do konce letošního roku základní úrokové sazby vůbec snížit. Dokonce se navíc v posledních dnech objevily spekulace, že dalším krokem americké centrální banky by dokonce mohlo být zvýšení základních úrokových sazeb.

Bude Fed donucen zvýšit základní úrokové sazby? Globální makroekonomická data přitom celkově od začátku roku překvapují vesměs pozitivně a tempo pozitivních překvapení se navíc zrychluje. Dynamika růstů globálního HDP proto patrně bude v následujících měsících dále zrychlovat, což by mělo podpořit inflační tlaky dále směrem nahoru.

Podle cyklicky očištěného valuačního poměru P/E Roberta Shillera jsou nyní americké akcie oceněny přímo k dokonalosti. Jeho CAPE je totiž nyní na hodně 34,4x, což znamená, že se nyní americké akcie v průměru obchodují za více než 34-násobek 10-letého průměru inflačně očištěných zisků. Tato hodnota je zároveň 2,5 směrodatné odchylky nad dlouhodobým mediánem a k tomu odpovídá 97. percentilu na časové řadě od roku 1881. V tomto ohledu sice samozřejmě platí, že valuace jsou velice špatným indikátorem pro krátkodobý tržní vývoj, nicméně valuace zároveň velice dobře indikují očekáváné průměrné roční zhodnocení na dlouhém investičním horizontu. Podle dostupných regresních analýz pak nyní platí, že průměrné roční očekávané zhodnocení amerických akcií na horizontu příštích 10 let se markantně blíží nule.

Ceny komodit jsou vůči cenám akcií na nejnižší úrovni od začátku 70. let minulého století. Zdá se proto, že komoditní investice, včetně akcií komoditních producentů, by skutečně mohly být velice atraktivní investiční příležitostí do následujících let. Přitom platí, že letos se zatím komoditám vede velmi dobře, když globální komoditní index Bloomberg Commodity od začátku roku posílil již o 6,0 %.

Pokud jde o vývoj na finančních trzích v minulém týdnu, nedařilo se akciím ani dluhopisům. Globální akciový index MSCI All Country World poklesl o 1,4 % a globální dluhopisový index Bloomberg Global-Aggregate poklesl o 1,0 %. Zároveň výrazně posílil americký dolar, když dolarový index DXY vzrostl o 1,7 % na 106,0 bodů.

Michal Stupavský
Investiční stratég

 

Upozornění k publikovaným článkům ›