Česká inflace za leden se přiblížila dvouprocentnímu cíli ČNB

    • týden na finančních trzích

Klíčovou událostí minulého týdne pro české investory bylo čtvrteční zveřejnění inflace za leden. Ta přitom překvapila výrazně směrem dolů a celkově snad i můžeme tvrdit, že je extrémní inflační perioda předchozích let za námi.
Meziroční inflace poklesla z prosincových 6,9 % na lednových 2,3 %, přičemž se očekával pokles pouze na 2,9 %. Inflace se tak velmi blízko přiblížila dvouprocentnímu inflačnímu cíli ČNB.

Česká inflace za leden se přiblížila dvouprocentnímu cíli ČNB Meziměsíční inflace, tedy nárůst cen v lednu oproti prosinci, pak činila 1,5 %, přičemž analytický konsenzus očekával 2,0 %. Lednové přecenění cen tak bylo letos podstatně mírnější než v roce 2023.

Co je už daleko méně pozitivní, je skutečnost, že kumulovaná inflace neboli kumulovaný nárůst cenové hladiny od začátku roku 2021 činí bezprecedentních 32 %.
V důsledku tohoto cenového šoku velmi výrazně v české ekonomice poklesly reálné inflačně očištěné mzdy, a to mělo zase za následek výrazný pokles spotřebitelských výdajů. Konkrétně maloobchodní tržby ve stálých cenách se nyní trendově pohybují 7 % pod historickým maximem z poloviny roku 2022.

Výsledkem pak je stagnace české ekonomiky, která trvá již od roku 2019. Jinak řečeno, Česko je v tuto chvíli jedinou ekonomikou z celé Evropské unie, která se zatím nedostala na předpandemickou úroveň z konce roku 2019.

Pokud jde o vývoj na finančních trzích v minulém týdnu, akcie v průměru mírně posílily, když nejširší globální akciový index MSCI All Country World připsal zisk 0,3 %. Nejvíce se dařilo čínským akciím, jejichž index MSCI China připsal zisk 3,7 %. Na druhou stranu se nejméně dařilo skupině sedmi největších amerických titulů, jejichž index Bloomberg Magnificent 7 odepsal 1,5 %. Dluhopisy mírně ztrácely, když nejširší globální dluhopisový index Bloomberg Global-Aggregate odepsal 0,3 %. Proti globálnímu trendu šly opět české vládní dluhopisy, jejichž index připsal zisk 0,4 %.

Co náš čeká tento týden?

  • Ekonomický kalendář je v tomto týdnu relativně chudý. V Česku nebudou zveřejněna žádná zásadní makroekonomická data.
  • Klíčový bude čtvrtek, kdy budou v USA a Německu zveřejněny únorové hodnoty indexů nákupních manažerů PMI (Purchasing Managers Indices).

Michal Stupavský
Investiční stratég


 

Upozornění k publikovaným článkům ›