ČNB ponechala základní úrokovou sazbu na 7 %

    • týden na finančních trzích

Ve středu proběhlo zasedání České národní banky a v souladu s očekáváním investorů ponechala Bankovní rada základní úrokovou sazbu, dvoutýdenní repo sazbu, na 7 %. Ze sedmi členů Bankovní rady hlasovalo pro stabilitu úrokových sazeb šest členů a jeden člen, pravděpodobně Tomáš Holub, hlasoval pro zvýšení o čtvrt procentního bodu (0,25 %). Ohledně výhledu na úrokové sazby se ČNB vyjádřila v tom smyslu, že je v tuto chvíli pravděpodobná stabilita sazeb nebo jejich zvýšení, přičemž snižování úrokových sazeb v tuto chvíli v žádném případě není na pořadu dne.

ČNB ponechala základní úrokovou sazbu na 7 %

Pokud jde o vývoj na akciových trzích od začátku roku, vývoj je vesměs pozitivní, neboť všechny námi sledované akciové indexy jsou nyní v plusu, přičemž nejširší globální akciový index MSCI All Country World připisuje zisk 6,8 %. Jednoznačně nejúspěšnějším segmentem globálních akciový trhů jsou největší americké technologické akcie sdružené v indexu NYSE FANG+. Tento index totiž od začátku roku připisuje masivní zisk 39,2 %! Přitom nejúspěšnějšími akciemi v tomto index jsou akcie společností Nvidia (+90 %), Meta/Facebook (+76 %) a Tesla (+68 %). Tuto skupinu akcií ovšem nyní považujeme za velice silně předražené, protože index NYSE FANG+ se nyní obchoduje na následujících extrémně vysokých valuačních násobcích: P/E 43x, EV/EBITDA 18x a EV/Sales 6x.


Co se týče vývoje na finančních trzích v minulém týdnu, akciím se dařilo velmi dobře, když nejširší globální akciový index MSCI All Country World připsal zisk 3,5 %. Nejvíce se přitom dařilo akciím ve střední Evropě (CECEEUR +5,6 %) a Latinské Americe (MSCI Latin America +5,6 %). Na druhou stranu se příliš nedařilo dluhopisům, neboť nejširší globální dluhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond oslabil o 0,4 %. Přitom index českých vládních dluhopisů odepsal 0,5 %. Komoditám se dařilo poměrně slušně, když globální komoditní index Bloomberg Commodity posílil o 2,4 %.


Michal Stupavský
Investiční stratég

Upozornění k publikovaným článkům ›