Akcie velkých technologických společností, jako Apple, Amazon, Microsoft, Google či Facebook, zatím v únoru dle indexu NYSE FANG+ poklesly o 5 %, zatímco nejširší globální akciový index MSCI All Country World je od začátku měsíce přibližně na nule.
Akcie velkých technologických společností začaly pravděpodobně klesat z toho důvodu, že v posledních týdnech začaly poměrně silně růst výnosy do doby splatnosti amerických vládních dluhopisů. A jsou to právě akcie velkých technologických společností, které jsou na pohyby dluhopisových výnosů do doby splatnosti nejcitlivější, neboť ve valuačních modelech diskontovaného cash flow (DCF) je na rozdíl od hodnotových společností z tradičních odvětví výrazná část jejich očekávaného cash flow realizována až ve vzdálené budoucnosti. Vyšší diskontní sazby v rámci valuačních modelů diskontovaného cash flow logicky vedou k většímu poklesu odhadu fundamentální vnitřní hodnoty akcií. Můžeme také říci, že durace cash flow velkých technologických společností je daleko vyšší než u hodnotových společností z tradičních odvětví.
Domnívám se, že by akcie velkých technologických společností v rámci indexu NYSE FANG+ měly v následujícím období pokračovat v poklesu. Přece jenom byla výkonnost tohoto akciového indexu za uplynulých 12 měsíců skutečně fenomenální, když si index NYSE FANG+ připsal zisk 108 %. Kvůli této výkonnosti se podle mého názoru dostaly akciové valuace tohoto indexu na neudržitelně vysoké úrovně s tím, že valuační poměr P/E aktuální činí 52 a EV/EBITDA 32. Přestože se jedná o úžasné společnosti s jedinečnými business modely, velice silným cash flow a v některých případech vysoce nadprůměrným růstem, valuace se podle mého názoru dostaly na tak vysoké úrovně, které fundamentální faktory prostě a jednoduše nemohou ospravedlnit.
Michal Stupavský
Investiční stratég Conseq Investment Management, a.s.