DENNÍ GLOSA - Americká inflace vystřelila na nejvyšší hodnotu od roku 2008

    • Denní glosa

Včera zveřejněná data o americké inflaci ukázala, že se inflace v největší ekonomice světa dostala v dubnu na nejvyšší hodnotu od roku 2008. Zatímco v březnu meziroční inflace činila 2,6 %, v dubnu to bylo již 4,2 %! Přitom konsenzus ekonomů a analytiků činil „pouze“ 3,6 %.

DENNÍ GLOSA - Americká inflace vystřelila na nejvyšší hodnotu od roku 2008 Začíná se tak jasně ukazovat, že bezprecedentní monetární a fiskální stimuly mají výrazný dopad také do oblasti cen. Inflace je tak momentálně v USA výrazně nad 2% cílem Fedu, byť se samozřejmě také sluší dodat, že přibližně před půl rokem Fed oznámil nové nastavení své měnové politiky. Nyní Fed sleduje tzv. politiku cílování průměrné inflace (average inflation targeting – AIT), což v praxi znamená, že je nyní americká centrální banka mnohem tolerantnější k podstřelování i přestřelování svého inflačního cíle.

V každém případě se ukazuje, že dluhopisy, vládní i korporátní, to budou mít v nadcházejícím období velice složité. Výnos do doby splatnosti vůbec nejsledovanějšího dluhopisu, amerického vládního dluhopisu s 10letou splatností (10-year US Treasury Bond), se totiž momentálně pohybuje pouze na úrovni kolem 1,7 % nominálně, což znamená, že reálný inflačně očištěný výnos je hluboko v záporu. Dluhopisy jsou proto momentálně spíše málo atraktivní jako investiční příležitost. Samozřejmě také platí, že pokud by Fed každý měsíc nenakupoval prostřednictvím programu kvantitativního uvolňování neboli tištěn nekrytých peněz vládní dluhopisy a dluhopisy kryté hypotékami v objemu 120 miliard dolarů, dluhopisové výnosy do doby splatnosti by byly na zásadně vyšší úrovni, resp. tržní ceny dluhopisů by byly podstatně nižší.


Michal Stupavský
Investiční stratég Conseq Investment Management, a.s.

 

Upozornění k publikovaným článkům ›