Atraktivnost dluhopisů posuzujeme podle výnosu do doby splatnosti (yield to maturity – YTM), který udává průměrné očekáváné roční zhodnocení, pokud bude investor daný dluhopis držet až do jeho splatnosti. Touto optikou jsou dluhopisy jako globální třída aktiv nejdražší v historii, neboť průměrný globální dluhopisový výnos do doby splatnosti dle agentury Bloomberg je aktuálně poblíž historického minima na úrovni 0,89 %.
Tato situace na globálních dluhopisových trzích není výsledkem ničeho jiného než bezprecedentního kvantitativního uvolňování klíčových centrálních bank, které na sekundárním trhu nakupují dluhopisy doslova v masivním měřítku. K tomu se sluší dodat, že suma bilancí všech centrálních bank v loňském roce vzrostla o rekordních 9,2 bilionu dolarů, což je trojnásobek oproti předchozímu rekordu ve výši 3,1 bilionu dolarů z krizového roku 2009.
Dále platí, že jen 10 % ze všech dluhopisů obchodovaných na globálních finančních trzích nese vyšší výnos než 3 %. To je skutečně bezprecedentní situace. Dále také platí, že průměrný globální reálný inflačně-očištěný dluhopisový výnos je hluboko v záporu, aktuálně na úrovni -1,2 %. Investorům tak v průměru kvůli držbě dluhopisů reálná kupní síla jejich úspor v čase klesá. Zásadní obrat k lepšímu přitom není na pořadu dne, neboť klíčové centrální banky v posledním období jasně indikovaly, že budou pokračovat s ultra uvolněnou měnovou politikou i v následujících letech.
Michal Stupavský
Investiční stratég Conseq Investment Management, a.s.