Atraktivitu dluhopisů měříme pomocí výnosu do doby splatnosti (yield to maturity – YTM), který udává průměrné očekáváné roční zhodnocení z držby dluhopisu, pokud jej bude investor držet až do jeho splatnosti. Výrazná část, přibližně 20 %, dluhopisů nyní z globálního pohledu nese záporný výnosy do doby splatnosti. Záporný výnos do doby splatnosti přitom znamená, že pokud bude investor tento dluhopis držet až do jeho splatnosti, s jistotou realizuje ztrátu. Jedná se tedy o ty vůbec nejdražší dluhopisy s tou vůbec nejvyšší tržní cenou. Patří mezi ně především vládní dluhopisy některých jádrových zemí v eurozóně, především Německa, a dále například japonské vládní dluhopisy.
Globální objem dluhopisů se záporným výnosem do doby splatnosti na konci loňského roku činil 17,8 bilionu dolarů. A vzhledem k tomu, že globální dluhopisové trhy zaznamenaly od začátku letošního roku poměrně výraznou korekci, když nejširší globální dluhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond zatím letos odepisuje 3,7 %, globální objem dluhopisů se záporným výnosem do doby splatnosti od začátku letošního roku poměrně výrazně poklesl na aktuálních 13,2 bilionu dolarů. Stále je to ovšem pořádný balík extrémně drahých dluhových cenných papírů.
Držet tyto dluhopisy nedává podle mého názoru pro běžného investora žádný smysl. Proto se domnívám, že by mohla dluhopisová korekce v následujícím období pokračovat a globální objem dluhopisů se záporným výnosem do doby splatnosti by mohl dále klesat. Naše dluhopisová portfolia jsou na tento scénář velmi dobře připravena, neboť jejich durace, tedy klíčové měřítko úrokového rizika, je vůči benchmarkům neboli srovnávacím indexům nastavena výrazně podprůměrně. Pokud tedy bude dluhopisový výprodej pokračovat, naše investiční portfolia by měla téměř s jistotou oproti benchmarkům vykázat výrazně lepší výkonnost.
Michal Stupavský
Investičný stratég Conseq Investment Management, a.s.