DENNÍ GLOSA - Můj roční výhled na globální akciové trhy je mírně negativní

    • Denní glosa

Můj roční výhled na globální akciové trhy je mírně negativní a to především kvůli rekordním valuacím. U nejširšího globálního akciového indexu MSCI All Country World aktuálně činí P/E 32 a EV/EBITDA 17. To jsou skutečně bezprecedentní hodnoty. Domnívám se, že by se měly globální akciové valuace v následujícím období postupně normalizovat a přiblížit se dlouhodobým průměrům. Kontribuce změny valuací do celkové akciové výkonnosti by proto měla být v následujícím období negativní.

DENNÍ GLOSA - Můj roční výhled na globální akciové trhy je mírně negativní

Na druhou stranu ovšem také platí, že rekordní valuace ještě samy o sobě nejsou důvodem pro zásadní akciovou korekci o desítky procent. K tomu je vždy potřeba nějaký negativní katalyzátor. Najít bych se jich ovšem dala celá řada, například výrazně zvýšená inflace, neudržitelnost vládních dluhů, rapidní nárůst dluhopisových výnosů do doby splatnosti z aktuálních historických minim či nové a zákeřnější mutace koronaviru.

Celkově na ročním horizontu očekávám výkonnost globálních akciových indexů okolo nuly s tím, že změna valuací by měla přispět negativně, zatímco růst tržeb a korporátních zisků výrazně pozitivně. Tyto dva faktory by se tedy měly navzájem vyvážit.Michal Stupavský
Investiční stratég Conseq Investment Management, a.s.

 

Upozornění k publikovaným článkům ›