DENNÍ GLOSA - Rozvíjející se akciové trhy nám konečně dělají velkou radost

    • Denní glosa

V rámci naší globální akciové alokace představují rozvíjející se trhy (emerging markets) naši největší sázku vůči srovnávacím indexům neboli benchmarkům. Na rozvíjejících se trzích jsou naše investiční portfolia velice výrazně vůči benchmarkům nadvážená a jsme nesmírně rádi, že v posledních měsících konečně začaly rozvíjející se trhy trhy rozvinuté v čele s USA outperformovat.

DENNÍ GLOSA - Rozvíjející se akciové trhy nám konečně dělají velkou radost

Od začátku letošního roku zatím rozvíjející se trhy dle indexu MSCI Emerging Markets připsaly zisk 8,1 %, zatímco rozvinuté trhy dle indexu MSCI World „pouze“ 3,1 %. A od začátku loňského roku 2020 rozvíjející se trhy připisují zhodnocení 25 %, zatímco rozvinuté trhy „pouze“ 18 %. Přitom v loňském roce začaly rozvíjející se trhy outpeformovat přibližně na začátku září, jak konec konců ukazuje graf níže.

Domnívám, že by měly rozvíjející se trhy outperformovat i nadcházejících měsících a to primárně z valuačních důvodů. Rozvinuté trhy jsou dle ukazatele EV/EBITDA aktuálně oceněny na úrovni 17,3-násobku, zatímco rozvíjející se trhy pouze na úrovni 14,9-násobku. Na rozvíjejících se trzích je tak přítomen 14% valuační diskont, který by se měl podle mého názoru v následujících měsících zcela neutralizovat.

Klíčovým důvodem je skutečnost, že rozvíjející se trhy v čele s Čínou a Indií jsou aktuálně hlavním a jednoznačným motorem růstu celé světové ekonomiky. Čína by letos podle Mezinárodního měnového fondu měla růst 8% tempem a Indie dokonce 11% tempem. Rozvíjející se Asie je tak momentálně skutečně dílnou světa. To by se rozhodně mělo pozitivně projevit také na dynamice korporátních zisků lokálních burzovně obchodovaných korporací a potažmo tržních cenách jejich akcií.

Druhým klíčovým regionem, který máme v rámci emerging markets nadvážený je střední Evropa, která je momentálně pravděpodobně vůbec nejlevnějším regionem na celém světě s trailing P/E na úrovni 15-násobku. Střední Evropa v posledních letech za globálními akciovými indexy, a především americkými akciemi, výrazně zaostávala a já pevně věřím, že rok 2021 by mohl rokem právě středoevropských akcií, a to právě jednak kvůli obrovskému valuačnímu diskontu vůči globálním akciovým indexům a jednak kvůli obrovské podvýkonnosti v uplynulých letech, která skýtá obrovský potenciál pro efekt navracení se k průměru (mean-reversion effect).

 
 
Michal Stupavský
Investiční stratég Conseq Investment Management, a.s.

 

Upozornění k publikovaným článkům ›