Globální peněžní zásoba v loňském roce vzrostla o 15 bilionů dolarů, což bylo nejrychlejší tempo v historii. Byl tak výrazně překonán rekord z roku 2017 na úrovni 8 bilionů dolarů. Za tímto loňským růstem objemu peněz v globálním finančním systému nehledejme nic jiného než bezprecedentní kvantitativní uvolňování alias tištění peněz klíčových centrálních bank.
Není se potom čemu divit, že přestože světová ekonomika v loňském roce poklesla o přibližně 4 %, což byl mimochodem nejhlubší hospodářský pokles od 2. světové války a násobně silnější pokles než 1% propad v krizovém roce 2009, akciové trhy dle nejširšího globálního akciového indexu MSCI All Country World vzrostly o velice výrazných 14 %.
V uplynulých dnech zasedaly Evropská centrální banka a americký Fed. Obě klíčové centrální banky jednoznačně indikovaly, že budou udržovat ultra uvolněnou měnovou politiku ještě po velice dlouhou dobu. Peníze se tak budou „tisknout“ i nadále v bezprecedentních objemech, což bude trhy rizikových aktiv v čele s akciemi výrazně podporovat. Přestože jsou globální akciové valuace neboli ocenění nejvyšší od technologické bubliny v roce 2000, je docela možné, že budou akcie pokračovat i nadále v růstu.
Výnosově-rizikový profil akcií nicméně momentálně vnímáme dosti asymetricky. Vidíme výraznou pravděpodobnost, že akcie i nadále porostou, kvůli rekordním valuacím ovšem jenom velice mírně. Na druhou stranu vidíme výraznou pravděpodobnou, byť výrazně nižší než 50 %, že by akciové trhy mohly v průběhu letošního roku prodělat opět výraznější korekci. Konec konců poslední globální makroekonomická data byla dosti slabá, což ostatně v posledních dnech komentovali také zástupci Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. Pokud jde tedy o dynamiku světové ekonomiky v letošním roce, ta podle našeho názoru bude mít tendenci překvapit spíše směrem dolů.
Michal Stupavský
Investiční stratég Conseq Investment Management, a.s.