Minulý týden mě zaujaly následující články:
1) Institut mezinárodních financí (Institute of International Finance) zveřejnil novou statistiku celkového globálního dluhu ke konci třetího čtvrtletí. Za prvních devět měsíců letošního roku vzrostl celkový globální dluh o 12 bilionů dolarů na nový rekord 323 bilionů dolarů. Podíl celkového globálního dluhu na globálním HDP pak dosáhl 326 %. Článek na webu agentury Reuters si můžete prostudovat na následujícím odkazu.
2) Na webu CFA Institute vyšel článek s názvem „Beyond numbers: Why behavioral finance is crucial for finance careers“, jenž se týká základní problematiky behaviorálních financí, které představují aplikaci výzkumu v oblasti kognitivní psychologie ve finanční teorii. Článek se přitom primárně věnuje velice důležitému vztahu mezi investičními profesionály, resp. investičními poradci a investory, resp. jejich klienty. Článek si můžete prostudovat na následujícím odkazu.
3) Výše uvedený článek také odkazuje na další velice zajímavý článek s obdobnou tématikou, který vyšel v září loňského roku na webu FT Adviser pod názvem „Applying behavioural insights for stronger client relationships“. Článek se přitom primárně věnuje budování nadstandardních vztahů s klienty investičních poradců a můžete si ho prostudovat na následujícím odkazu.
4) Jeden z nejvýznamnějších současných akademických ekonomů a zároveň ekonomických historiků Barry Eichengreen z University of California, Berkeley publikoval na webu Financial Times výborný článek ohledu výhledu na americký dolar. Článek si můžete prostudovat na následujícím odkazu.
V pondělí byl zveřejněn český index nákupních manažerů PMI v průmyslovém sektoru za listopad. Index poklesl ze 47,2 na 46,0 bodů, což znamená další výrazné meziměsíční zhoršení provozních podmínek. Klesající trend tak trvá již dva a půl roku. Přitom došlo v prostředí slabé domácí i externí poptávky k dalšímu poklesu výroby i nových zakázek a k dalšímu poklesu zaměstnanosti v sektoru. Český průmyslový sektor proto zatím bohužel nevidí světlo na konci tunelu.
V tuto chvíli již máme k dispozici všechny indexy nákupních manažerů PMI za listopad. Globální kompozitní index v listopadu vzrostl o jednu desetinu bodu na 52,4 bodů, což je konzistentní s relativně solidním růstem světové ekonomiky na strukturálním nabídkovém potenciálu okolo 3 %. Na druhou stranu nejslabším místem světové ekonomiky i nadále zůstává Evropa. Přitom zejména Německo je na tom velice špatně s tím, že se německý kompozitní index v listopadu dále propadl o 1,4 bodu na 47,2 bodů, což je konzistentní s mírným poklesem HDP.
Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ve středu zveřejnila novou
prognózu světové ekonomiky. Motorem růstu světové ekonomiky by přitom i v příštím roce měl být region rozvíjející se Asie. Indická ekonomika by v roce 2025 měla vzrůst o 6,9 %, indonéská ekonomika o 5,2 % a čínská ekonomika o 4,7 %. Na druhou stranu slabým článkem světové ekonomiky by i nadále měla být Evropa. Německá ekonomika by měla příští rok přidat pouze 0,7 % a francouzská ekonomika pouze 0,9 %.
Pokud jde o inflaci, průměrná míra inflace v největších ekonomikách – skupina G20 – by v příštím roce měla zpomalit na 3,5 %.
Že jsou americké akcie s velkou tržní kapitalizací v rámci indexu S&P 500 nyní hodně předražené, jsem v rámci tohoto reportu psal již mnohokrát. Analytik Charlie Bilello v rámci této diskuse zveřejnil vynikající graf znázorňující dividendový výnos indexu S&P 500 od roku 1988. Aktuální hodnota dividendového výnosu přitom činí pouze 1,2 %, což je nejnižší hodnota od technologické bubliny v roce 2000, kdy dividendový výnos činil 1,1 %. I tento valuační indikátor proto jednoznačně indikuje, že jsou nyní americké akcie s velkou tržní kapitalizací oceněny přímo k dokonalosti (priced for perfection).
Pokud jde o vývoj na finančních trzích v minulém týdnu, akciím se opět dařilo s tím, že globální akciový index MSCI All Country World připsal zisk 1,3 %. Ze sledovaných indexů připsal největší zisk index „Magické 7“, který vzrostl o dalších 6,8 %. Na druhou stranu se nejméně dařilo americkému indexu S&P 500 Equal Weighted, který odepsal 1,3 %. Koncentrace amerického akciového trhu se proto dále zvýšila.
Také dluhopisy připsaly další zisky, když globální dluhopisový index Bloomberg Global-Aggregate připsal zisk 0,3 % s tím, že průměrný globální dluhopisový výnos do dony splatnosti poklesl o 3 bazické body na 3,49 %.
Na druhou stranu komodity v průměru mírně oslabily. Globální komoditní index Bloomberg Commodity Total Return totiž poklesl o 0,6 %. Cena severomořské ropy Brent poklesla o 2,5 % na 71 dolarů za barel.
Od začátku roku je v tuto chvíli výkonnost hlavních indexů následující: akcie posilují o 20 %, dluhopisy nepatrně o 1 % a komodity posilují v průměru o 4 %. České vládní dluhopisy pak posílily o 3 %.
Detailnější pohled na výkonnosti od začátku letošního roku je pak následující:
3 nejlepší investiční aktiva: stříbro +31 %, zlato +28 % a index amerických akcií s velkou tržní kapitalizací S&P 500 +28 %.
3 nejhorší investiční aktiva: severomořská ropa Brent -8 %, euro vůči dolaru -4 % a americké vládní dluhopisy se splatností nad 20 let -1 %.
Michal Stupavský
Investiční stratég