Zatímco meziroční dynamika peněžní zásoby v USA i eurozóně již poměrně strmě klesá, v Česku má naopak tendenci dokonce zrychlovat. V srpnu tak činila meziroční dynamika české peněžní zásoby M2 +7 % a peněžní zásoby M3 dokonce +9 %. Přitom je z grafu jasně patrné, že tato dynamika zrychluje přibližně od poloviny loňského roku z úrovně kolem +5 %. Není se tak proto čemu divit, že je míra inflace v české ekonomice stále na enormně zvýšené úrovni, když podle posledních červencových čísel činila česká inflace 8,8 %. Celý tento vývoj má velice pravděpodobně na svědomí stále bezprecedentně velký schodek českého státního rozpočtu. Prostřednictvím jeho financování přes emisi nových vládních dluhopisů se totiž do české ekonomiky dostávají obrovská kvanta nových peněz. Tento vývoj pak implikuje, že návrat míry inflace k dvouprocentnímu cíli ČNB už v prvním pololetí příštího roku je poměrně hodně nepravděpodobný.

Ceny komerčních nemovitostí v USA poklesly ze svého vrcholu v březnu loňského roku již o 16 % a ceny kancelářských budov dokonce o 31 %.

Pokud jde o Evropu, panevropský index cen komerčních nemovitostí podle posledních dat za duben poklesl o 21 % meziročně. Bylo by proto hodně naivní se domnívat, že český trh komerčních nemovitostí by byl vůči tomuto nepříznivému vývoji na obou březích Atlantiku zcela imunní.

Zdroj: Statista
Pokud jde o vývoj na finančních trzích v minulém týdnu, poměrně slušně se dařilo všem hlavním třídám investičních aktiv. Nejširší globální akciový index MSCI All Country World připsal zisk 2,5 %, nejširší globální dluhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond připsal zisk 0,6 % a globální komoditní index Bloomberg Commodity připsal zisk 1,2 %.
Michal Stupavský
Investiční stratég