Dynamika světové ekonomiky se mírně zlepšuje

    • Denní glosa

V pátek byl zveřejněn veledůležitý indikátor globální kompozitní index nákupních manažerů (Global PMI), který hodnotí aktuální dynamiku světové ekonomiky a výhled do následujících měsíců. V lednu tento index poměrně výrazně vzrostl z prosincové úrovně 48,2 bodů na 49,8 bodů. Dostali jsme tak prakticky na neutrální hladinu 50 bodů, která odděluje expanzi a kontrakci světové ekonomiky.

Dynamika světové ekonomiky se mírně zlepšuje

Hodnota indexu tak sice indikuje, že v lednu globální ekonomická aktivita ještě opět poklesla, zároveň ovšem lednová statistika přinesla náznaky, že propad globální ekonomické aktivity dosáhl svého dna, neboť poklesy aktuálního ekonomického výstupu a nových objednávek byly nejmenší za uplynulých šest měsíců. Celkově jsme se tak evidentně posunuli do fáze stabilizace dynamiky světové ekonomiky.

Přitom se dařilo především asijskému regionu, neboť japonský index a také oba čínské indexy se dostaly poměrně slušně nad 50-bodovou hranici. Rovněž index v eurozóně se dostal mírně do pásma expanze. Nejslabším regionem světové ekonomiky tak zůstávají USA, kde kompozitní index PMI zůstal poměrně hluboko v pásmu kontrakce. Na americké ekonomice tak v tuto chvíli vyniká snad pouze velmi silný trh práce. Na druhou stranu dynamika maloobchodních tržeb, průmyslové produkce a aktivity na realitním trhu spíše indikuje hodně malátný stav největší světové ekonomiky.

Tento vývoj globální makroekonomické dynamiky přitom plně reflektujeme v naší globální akciové alokaci, kde vůči srovnávacím indexům americké akcie výrazně podvažujeme a na druhou stranu máme výrazně nadvážené rozvíjející se trhy (emerging markets).

Michal Stupavský
Investiční stratég

Upozornění k publikovaným článkům ›