V úterý byla zveřejněna data o českém HDP za třetí čtvrtletí. Česká ekonomika přibližně v souladu s tržním konsenzem mezikvartálně poklesla o 0,4 %. Jelikož se zatím jedná o první předběžná data, Český statistický úřad nezveřejnil detaily tohoto poklesu. Ty budou zveřejněny až 2. prosince. Analytici přitom očekávají, že v aktuálním čtvrtém čtvrtletí dojde k dalšímu mezikvartálnímu poklesu, což bude znamenat technickou recesi, která je obvykle definována právě jako pokles ekonomiky ve dvou čtvrtletích za sebou.
Ve středu proběhlo zasedání americké centrální banky Fed. Fed v souladu s tržním konsenzem zvýšil základní úrokovou sazbu – fed funds rate – o 0,75 procentního bodu na nové cílové pásmo 3,75-4 %. Jednalo se přitom o čtvrté zvýšení amerických úrokových sazeb v řadě v rámci nelítostného boje americké měnové autority s extrémně zvýšenou inflací, která se nyní pohybuje na 40letých maximech. Od března tak již Fed kumulativně zvýšil úrokové sazby celkem o 375 bazických bodů. Ohledně dalšího prosincového zasedání se nyní analytici vesměs kloní k tomu názoru, že Fed úrokové sazby opět zvýší, tentokrát ovšem „pouze“ o půl procentního bodu. Pokud jde o výhled na nastavení americké měnové politiky v roce 2023, Fed bude se graduálním zvyšováním úrokových sazeb velice pravděpodobně pokračovat i na začátku příštího roku.
Ve čtvrtek proběhlo zasedání České národní banky. ČNB v souladu s tržním konsenzem ponechala základní úrokovou sazbu, dvoutýdenní repo sazbu, na 7 %. Česká měnová autorita zároveň představila novou makroekonomickou prognózu. ČNB pro příští rok počítá s průměrnou mírou inflace na úrovni 9,1 % a zároveň počítá s mírným poklesem české ekonomiky o 0,7 %. Inflace by se přitom měla přiblížit 2% inflačnímu cíli až v průběhu roku 2024.
Jedna skupina akciových titulů, kterým se od začátku roku vůbec nedaří, jsou akcie FAANG sdružené v indexu NYSE FANG+. Následující graf ukazuje výkonnost těchto akcií právě od začátku letošního roku. Největší ztrátu zaznamenaly akcie společnosti Meta (Facebook) na úrovni -73 %, přičemž se vůbec nedařilo ani akciím společnosti Amazon (-45 %) či akciím společnosti Alphabet (-40 %), což je matka Googlu. Za strmými poklesy těchto akcií vidím dva klíčové fundamentální faktory. Zaprvé už to v průměru za celou skupinu zdaleka nejsou silně růstové akcie, jako ještě před několika málo lety. Tržby a zisky začaly těmto společnostem v průměru v posledních kvartálech dokonce mírně klesat, což je pro fanoušky těchto titulů obrovská rána. A zadruhé pro tyto akcie představoval obrovský fundamentální problém strmý růst úrokových sazeb. Klíčový indikátor nákladů kapitálu, výnos amerického vládního dluhopisu s 10letou splatností, totiž od začátku letošního roku vzrostl již o 2,7 procentního bodu na aktuálních 4,2 %. A protože byly akcie těchto společností až donedávna vnímány jako aktiva s dlouhou durací (long-duration assets), růst tržních úrokových sazeb od začátku letošního roku jejich akcie prudce zasáhl. A jaký je můj výhled na tyto akcie do následujících měsíců? Přiznám se, že jsem na ně stále poměrně hodně negativní. Ve světle klíčového faktu, že dynamika korporátních fundamentů těchto společností – tržby, zisky a cash flow – bude i nadále velice slabá, resp. minimálně u některých z těchto společností dokonce klesající, mi přijde aktuální P/E indexu NYSE FANG+ na úrovni 20x jako stále silně přestřelené.
Pokud jde o vývoj na finančních trzích v minulém týdnu, v globálním průměru se nedařilo ani akciím, ani dluhopisům. Nejširší globální akciových index MSCI All Country World totiž v minulém týdnu poklesl o 1,4 % a nejširší globální dluhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond poklesl o 0,9 %.
Michal Stupavský
Investiční stratég