Klíčovou událostí minulého týdne bylo středeční zasedání americké centrální banky Fed. Fed zvýšil svou základní úrokovou sazbu, federal funds rate, o půl procentního bodu, což je největší jednorázové zvýšení za posledních 22 let. V široce očekávaném kroku Fed jednomyslným rozhodnutím posunul cílovou sazbu federal funds rate z rozpětí 0,25 % až 0,5 % na rozpětí 0,75 % až 1 %, přičemž další zvýšení budou pravděpodobně následovat v podobném rozsahu i na následujících zasedáních v příštích měsících. Fed také uvedl, že v červnu začne snižovat objem své rozvahy, která nabobtnala na současných 9 bilionů dolarů. To by měl být další výrazný krok v rámci boje s extrémní inflací, která se v USA nyní pohybuje na 40letých maximech.
Ve čtvrtek proběhlo zasedání České národní banky. ČNB zvýšila svou základní úrokovou sazbu, dvoutýdenní repo sazbu, o 75 bazických bodů z 5 % na 5,75 %. Repo sazba se tak dostala na nejvyšší úroveň od října 1999. Jednalo se o jestřábí překvapení, neboť konsenzus analytiků počítal se zvýšením „pouze“ o 50 bazických bodů. Zároveň šlo o osmé zvýšení úrokových sazeb v řadě. Hlavním důvodem dalšího výrazného zpřísnění měnové politiky ČNB je velmi nepříznivý inflační výhled. Zatímco předchozí zimní prognóza ČNB očekávala průměrnou míru inflace v české ekonomice v roce 2022 na úrovni 8,5 %, nová jarní prognóza počítá s 13,1 %! Navíc i průměrná míra inflace v roce 2023 by se měla pohybovat výrazně nad 2% inflačním cílem ČNB na úrovni 4,1 %. ČNB ve své nové prognóze dále výrazně snížila odhad růstu české ekonomiky na letošní rok. Zatímco podle předchozí prognózy mělo české HDP v letošním roce 2022 vzrůst o 3,0 %, podle nové prognózy to bude pouze 0,8 %. Přitom v průběhu druhého pololetí by mělo dokonce dojít k meziročnímu poklesu české ekonomiky. Můj základní globální makroekonomický scénář stagflace se tak pomalu, ale jistě, začíná realizovat také v české ekonomice.
Na měnových trzích pokračoval dolar v posilování. Dolarový index DXY, který měří výkonnost dolaru vůči koši dalších hlavních světových měn, především euru a jenu, posílil o 0,7 % na 103,7 bodů. Koruna byla celkově stabilní. Vůči euru oslabila o 0,2 % na 24,67 CZK/EUR a vůči dolaru zůstala na úrovni 23,34 CZK/USD.
Pokud jde o vývoj na globálních akciových a dluhopisových trzích, výprodeje v průběhu minulého týdne neustávaly. Nejširší globální akciový index MSCI All Country World poklesl o 1,5 % a od začátku roku již ztrácí 14,7 %. Za zmínku stojí pokračující poklesy akcií největších technologických společností (megacaps), jejichž index NYSE FANG+ odepsal dalších 2,2 % a od začátku roku již ztrácí masivních 29,5 %. Domnívám se ovšem, že tyto akcie bude klesat i nadále, neboť jejich valuace jsou stále příliš vysoké, a to zejména s přihlédnutím k silně slábnoucí dynamice tržeb a zisku. P/E indexu NYSE FANG+ nyní činí 25 a EV/EBITDA 17.
Nejširší globální dluhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond odepsal dalších 1,3 %. Přitom průměrný globální dluhopisový výnos do doby splatnosti vzrostl o dalších 13 bazických bodů na 2,70 %. Sluší se také dodat, že dluhopisy zažívají jeden z nejhorších startů do nového roku ve své historii, když index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond od začátku roku ztrácí již, na dluhopisy opravdu masivních, 12,4 %. Pokud jde o výnos do doby splatnosti nejdůležitějšího globálního dluhopisového instrumentu, amerického vládního dluhopisu s 10letou splatností (10-year US Treasury Bond), ten vzrostl o dalších 19 bazických bodů na 3,13 %. Výnos do doby splatnosti německého vládního dluhopisu s 10letou splatností vzrostl také o 19 bazických bodů na 1,13 %. České vládní dluhopisy zažily také špatný týden, když jejich index odepsal 1,9 % a od začátku roku již ztrácí 9,3 %. Výnosová křivka českých vládních dluhopisů je i nadále silně invertovaná, neboť výnosy do doby splatnosti na krátkém konci výnosové křivky jsou výrazně vyšší než na jejím dlouhém konci. Dvouletý výnos na konci minulého týdne činil 5,94 % a desetiletý výnos činil 4,67 %. Indexy korporátních dluhopisů investičního i neinvestičního spekulativního stupně (high-yield) poklesly o dalších 1-2 %.
Komodity pokračovaly celkově v růstu, když globální komoditní index S&P GSCI posílil o 1,9 %. Cena severomořské ropy Brent vzrostla o dalších 2,8 % na úroveň 112 dolarů za barel.

Michal Stupavský
Investiční stratég