Klíčovou událostí minulého týdne bylo bezpochyby středeční zasedání americké centrální banky Fed. Fed nepřekvapil, když rozhodl o zvýšení základní úrokové sazby, fed funds rate, o tři čtvrtě procentního bodu (0,75 %) z 2,50 % na 3,25 %. Fed funds rate se tak dostala na nejvyšší úroveň od roku 2008. Tisková konference guvernéra Fedu Jeroma Powella se přitom nesla v hodně jestřábím duchu. Pokud se v následujícím období nestane nic mimořádného, Fed bude i v následujících měsících se zvyšováním úrokových sazeb pokračovat, aby se mu podařilo zkrotit inflaci, jež se nyní pohybuje na 40letých maximech.
Nepříjemné překvapení si v úterý pro investory překvapil německý index cen průmyslových výrobců (Producer Price Index – PPI), který je do určité míry předstihovým indikátorem pro index spotřebitelských cen (Consumer Price Index – CPI). Německé PPI překvapilo výrazně směrem nahoru. Meziměsíční dynamika dosáhla 7,9 % při očekávání 2,4 % a meziroční dynamika dosáhla 45,8 % při 36,8 %. Jednalo se přitom o nové historické maximum. Je tak zřejmé, že inflační tlaky v největší evropské ekonomice jsou i nadále extrémně silné. To by mělo pro Evropskou centrální banku představovat jasný signál, že bude muset se zvyšováním základních úrokových sazeb rozhodně pokračovat.
Silně jestřábí nastavení klíčových centrálních bank v čele s americkým Fedem a neutichající enormní inflační tlaky v celé světové ekonomice vyvolaly další strmé poklesy cen akcií i dluhopisů. Nejširší globální akciový index MSCI All Country World tak ve výsledku minulý týden poklesl o 5,0 % a od začátku roku již ztrácí 24,8 %. Nejširší globální dluhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond v minulém týdnu odepsal – na dluhopisové poměry – velmi výrazných 2,4 % a od začátku roku již ztrácí 19,3 %, což je také dobře vidět na následujícím grafu. Tento graf také navíc jednoznačně ukazuje, že letošní rok je pro globální dluhopisovou třídu aktiv zatím nejhorším obdobím minimálně od roku 1991, kdy máme na terminálu Bloombergu k dispozici data k indexu Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond.
V minulém týdnu rovněž pokračoval ve výrazném posilování americký dolar. Dolarový index DXY, který měří výkonnost dolaru vůči koši dalších hlavních světových měn, v minulém týdnu posílil o 3,1 % na 113,2 bodů. Vůči euru dolar posílil o 3,3 % na úroveň 0,969 USD/EUR a vůči koruně dolar posílil o 2,7 % na úroveň 25,27 CZK/USD.
Pokud jde o celkovou dynamiku světové ekonomiky, ta na tom podle předstihového indikátoru agentury Bloomberg není v tuto chvíli nijak extrémně dobře. Jak totiž ukazuje následující graf, indikátor Bloomberg Economics Global GDP Tracker nyní signalizuje, že v tuto chvíli již prakticky světová ekonomika vůbec neroste, neboť aktuální odhad mezikvartální dynamiky globálního HDP je v aktuálním třetím čtvrtletí přesně na nule. Mělká technická recese světové ekonomiky se proto v následujících kvartálem rozhodně vyloučit nedá. Její případná realizace by samozřejmě měla negativní dopad na meziroční dynamiku korporátních fundamentů burzovně obchodovaných korporací (tržby, a především zisky a cash flow), což by zase korespondujícím způsobem mohlo fundamentálně podpořit realizaci spíše negativního scénáře dalších akciových poklesů. I kvůli tomu v tuto chvíli máme v našich investičních portfoliích akcie vůči benchmarkům neboli srovnávacím indexům mírně podvážené.
Pozitivní fundamentální zprávou pro akcie je nicméně skutečnost, že se jejich valuace po poklesech v letošním roce dostaly na podstatně atraktivnější úrovně. Například moje globální Z-Score je nyní přesně na nule, což znamená, že na základě valuačních dat od roku 1995 je aktuální ocenění globálních akciových trhů přibližně neutrální poblíž dlouhodobých historických průměrů. Akcie tak z celkového globálního pohledu nejsou v tuto chvíli ani vyloženě drahé, ani vyloženě levné.
Michal Stupavský
Investiční stratég