Středoevropské akcie v posledních letech většinou citelně zaostaly za jinými regiony, i když se dařilo českému trhu. Výhled do budoucna zůstává nejistý. Na region je k dispozici několik fondů a jedno ETF.
Akciový region střední a východní Evropy (CEE) patří v našich končinách z pochopitelných důvodů k těm dobře známým, přestože jde o maličký dílek světové tržní kapitalizace. V posledním ročním období ho navíc negativně poznamenala válečná invaze Ruska na Ukrajině, kvůli níž hlavní akciové indexy CEE po dřívějším slibném zhodnocení z koronakrizového propadu skončily na 5leté periodě v jasném záporu.
Akciové fondy orientované převážně na východní Evropu, kde ještě donedávna dominoval ruský trh, vesměs pozastavily obchodování s podílovými listy a jejich investoři utrpěli kruté ztráty. Zmíněnému administrativnímu zásahu se však vyhnuly víceméně středoevropské akciové fondy, které východní Evropu pokrývaly vždy velmi okrajově a před válečným konfliktem téměř neinvestovaly v Rusku, ačkoliv značně oslabily také.
V následujícím textu se zaměříme právě na dostupné středoevropské akciové fondy popř. ETF, mezi nimiž existují i přes úzké regionální vymezení určité rozdíly ve složení portfolia. Předtím ale porovnáme výkonnosti středoevropských akciových indexů v kontextu významnějších regionů.
Dva středoevropské indexy
Výhradní expozici na střední Evropu nabízejí akciové indexy MSCI Emerging Markets Eastern Europe ex Russia a Wiener Börse CECE, jejichž složení podle zemí a sektorů ukazuje tabulka 1 (naleznete níže v přiloženém odkazu). Oba obsahují pouze tituly obchodované na burzách ve Varšavě, Praze a Budapešti, přičemž index MSCI masivně preferuje polský trh na úkor českého, zatímco index Wiener Börse sleduje poněkud vyváženější geografický profil. Středoevropské akciové fondy ovšem často používají vlastní benchmarky s odchylnými vahami národních trhů od uvedených indexů.
Bližší podobnost vykazují středoevropské akciové indexy v sektorové alokaci podle tabulky 1 (naleznete níže v přiloženém odkazu). Oproti globálním akciovým indexům poskytují výraznější zastoupení zejména financím a dále energiím či utilitám. Naopak podstatně menší než obvyklý prostor zanechávají informačním technologiím, zdravotnictví a cyklickému spotřebnímu zboží. To ukazuje na silně hodnotový profil.
Podílové fondy
Ze středoevropských akciových fondů sledují nadstandardní váhu českých titulů a současně ignorují ty východoevropské z Turecka (a samozřejmě Ruska) Uniqa CEE Akciový fond, NN (L) International Central European Equity, Conseq Invest Akcie Nové Evropy a Erste Sporotrend. Všechny čtyři jsou dostupné v koruně.
Fond Conseq používá benchmark zahrnující indexy WIG 30 (40 %), PX (25 %), BUX (15 %) a SETX EUR (hlavně Rumunsko, Slovinsko a Chorvatsko: 20 %). Aktuálně vyhrazuje největší prostor titulům z Polska (37 %) a dále Česka (28 %), Maďarska (11 %), Rumunska (11 %) či Slovinska (8 %). Ze sektorů protežuje finance (50 %) a solidně zohledňuje též spotřební zboží a služby (11 %), energie (11 %) nebo průmysl (9 %).
Porovnání výkonností
Graf 2 a tabulka 2 (naleznete níže v přiloženém odkazu) srovnávají korunovou výkonnost či volatilitu představených fondů za posledních 5 let nebo kratší období. Výkonnostně mezi nimi exceloval Conseq Invest Akcie Nové Evropy, který jako jediný dosáhl mírně kladného skóre na 5leté i 3leté periodě. Nedaleko za ním skončila trojice dalších fondů. Jde vesměs o fondy s rozhodující expozicí na střední Evropu i před vypuknutím rusko-ukrajinské války a s významným pokrytím nadvýkonných trhů ČR, Rumunska či Slovinska. Jiné fondy vykazovaly naopak drsné poklesy.
Zdroj: časopis FOND SHOP