Nejširší globální akciový index MSCI All Country World v průběhu minulého týdne překonal předchozí historické maximum ze dne 16. listopadu 2021. Od lokálního minima ze dne 27. října 2023 si tak globální akciové trhy připsaly vysoce nadstandardní zhodnocení 21 %. Tento akciový růst byl hnán především mírně se zlepšujícími makroekonomickými daty ze světové ekonomiky, snad s výjimkou Evropy, a pokračováním globálního dezinflačního procesu, byť například v USA se zatím v letošním roce inflace jeví jako poněkud setrvalejší, než se investoři ještě přibližně před půl rokem domnívali.
V rámci naší globální akciové alokace v tuto chvíli považujeme za relativně hodně atraktivní akcie s malou tržní kapitalizací, tzv. small-capy. Prvním důvodem je výrazný prostor pro dohánění výkonnosti od začátku letošního roku. Globální index akcií s velkou tržní kapitalizací, tzv. large-capy, totiž od začátku roku připisuje nadstandardní zhodnocení 6,1 %, zatímco globální index akcií s malou tržní kapitalizací připisuje zisk pouhých 1,1 %.
Druhým důvodem jsou atraktivní valuace. Průměrné P/E small-capů nyní činí 18,8x, zatímco průměrné P/E large-capů činí 20,1x. Small-capy jsou tak nyní v průměru o 6 % levnější. Navíc je aktuální P/E small-capů velice výrazných 24 % pod 10-letým mediánem (24,8x), zatímco aktuální P/E large-capů je naopak poměrně výrazných 17 % nad 10-letým mediánem (17,2x).
A konečně třetím důvodem je daleko atraktivnější profil očekávaného růstu korporátních zisků (earnings per share – EPS) na následujících 12 měsíců. Zatímco u small-capů se očekávaný průměrný růst ziskovosti nyní pohybuje na úrovni 23 %, u large-capů by měla ziskovost v průměru vzrůst pouze o 5 %.
Institut mezinárodních financí (Institute of International Finance – IIF) zveřejnil pravidelnou kvartální statistiku celkové globální zadluženosti ke konci roku 2023. Celkový globální dluh dosáhl nového historického rekordu 313 bilionů dolarů. V poměru ke globálnímu nominálnímu HDP pak došlo k dalšímu mírnému poklesu na 330 %. Na grafu pak můžeme jasně vidět, že enormně zvýšená inflace z posledních tří let velice výrazně pomohla globální poměr zadluženosti snížit z maximální úrovně 360 % v roce 2021 s tím, že velice výrazný kumulovaný nárůst inflace velmi výrazně pomohl zvýšit globální nominální HDP, a tedy zároveň jmenovatel poměru globální zadluženosti. Zároveň se domnívám, že rekordní globální zadluženost do příštích let představuje klíčové investiční riziko.
Pokud jde o vývoj vládní zadluženosti zemí ze skupiny G7 od roku 2010, obrázek je poměrně jasný. S výjimkou Německa jsou nyní všechny vlády podstatně více zadlužené než před 13 lety. Například zadluženost americké federální vlády vzrostla z 95 % na 123 % HDP a jednoznačným rekordmanem je japonská vláda, jejíž zadluženost vzrostla z 206 % na stěží uvěřitelných 255 % HDP.
V pátek byl zveřejněn klíčový indikátor kondice českého průmyslového sektoru,
index nákupních manažerů PMI (Purchasing Managers Index), a to za měsíc únor. Index vzrostl z lednových 43,0 bodů na 44,3 bodů, stále se ovšem nacházel velice hluboko pod klíčovou 50-bodovou hranicí, která odděluje expanzi od kontrakce. Český průmyslový sektor tak pokračoval i v průběhu února v předchozím poklesu s tím, že poptávkové podmínky doma i v zahraničí zůstaly velice silně utlumené. České průmyslové podniky přitom pokračovaly ve snižování počtu zaměstnanců a zároveň pokračoval jak pokles objemu nových zakázek, tak i objem nedokončených zakázek (order backlog).
Pokud jde o vývoj na finančních trzích v minulém týdnu, dařilo se akciím i dluhopisům. Nejširší globální akciový index MSCI All Country World připsal zisk 0,8 % a nejširší globální dluhopisový index Bloomberg Global-Aggregate připsal zisk 0,3 %.
Co náš čeká tento týden?
- V úterý zveřejní Český statistický úřad statistku mezd nominálních a reálných za 4. čtvrtletí 2023.
- Ve čtvrtek proběhne zasedání Evropské centrální banky s tím, že analytický konsenzus Bloombergu v tuto chvíli změnu nastavení základních úrokových sazeb neočekává.
- V pátek zveřejnění Český statistický úřad data k obchodní bilanci za leden a únorovou míru nezaměstnanosti.
- V pátek budou v USA zveřejněna data o nově vytvořených pracovních místech za únor (nonfarm payrolls).
Michal Stupavský
Investiční stratég