Dluhopisové výnosy do doby splatnosti pokračovaly v průběhu minulého týdne v růstu a tržní ceny dluhopisů tak korespondujícím způsobem pokračovaly v poklesu. Průměrný globální dluhopisový výnos do doby splatnosti, počítaný agenturou Bloomberg, tak ve výsledku minulý týden vzrostl o dalších 8 bazických bodů na nové 15-leté maximum na úrovni 4,22 %.

Delší pohled na globální dluhopisové trhy je pak takový, že ty mají nyní našlápnuto na třetí celoroční ztrátu v řadě, což se zatím v novodobé historii zatím nikdy nestalo. Index globálních dluhopisových trhů, Bloomberg Global-Aggregate, tak po ztrátách -4,7 % v roce 2021 a -16,2 % v roce 2022 zatím v letošním roce ztrácí -2,2 %.

V průběhu letošního roku zatím poměrně výrazně klesá globální peněžní zásoba. Můžeme proto rozhodně tvrdit, že mimořádná kampaň zvyšování základních úrokových sazeb americkým Fedem a dalšími klíčovými centrálními bankami v průběhu posledních dvou let již podstatným způsobem ovlivňuje světovou ekonomiku, a to primárně soukromý sektor. V tomto ohledu klesající globální peněžní zásoba bez jakýchkoliv pochyb představuje velmi silný negativní faktor pro dynamiku růstu světové ekonomiky, která již v posledních měsících zpomaluje, což zároveň jasně dokládají zhoršující se hodnoty globálních indexů nákupních manažerů PMI.

A nyní několik zajímavých statistik, jež se týkají vládní zadluženosti, a to podle poslední
prognózy Mezinárodního měnového fondu z letošního dubna. Pokud jde o očekávané rozpočtové deficity v poměru k HDP za celý letošní rok, globální průměr činí 5,0 %. U rozvinutých ekonomik činí průměr 4,4 % a u rozvíjejících se ekonomik 5,8 %. Očekávaný deficit českého vládního rozpočtu by pak měl činit 4,2 %, což je přibližně na průměru rozvinutých ekonomik, takže to pravděpodobně ze strany české vlády není úplná tragédie, na druhou stranu to rozhodně není ani na výbornou.

Pokud jde o absolutní výši vládního dluhu k HDP, tak globální průměr by měl na konci letošního roku činit 93 %. U rozvinutých ekonomik pak činí průměr 112 % a u rozvíjejících se ekonomik 68 %. Pokud jde o Česko, náš vládní dluh by měl na konci letošního roku činit 44 % HDP, což nás jednoznačně stále ještě řadí mezi světové premianty. Problémem českého vládního dluhu je nicméně jeho prudce rostoucí dynamika v posledních letech, když ještě v roce 2019 činila vládní zadluženost „pouhých“ 30 %.

Pokud jde o celkový pohled na globální finanční trhy v minulém týdnu, tak všechny tři hlavní třídy aktiv opět poklesly. Nejširší globální akciový index MSCI All Country World poklesl o 1,0 %, nejširší globální dluhopisový index Bloomberg Global-Aggregate poklesl o 0,9 % a globální komoditní index Bloomberg Commodity poklesl o 1,2 %.
Michal Stupavský
Investiční stratég