Na devizových trzích v minulém týdnu posílil americký dolar. Dolarový index DXY, který měří výkonnost dolaru vůči koši dalších hlavních světových měn, především euru a jenu, posílil o 1,2 %. Vůči euru dolar posílil o 1,5 % na 1,088 USD/EUR. Koruna měla tendenci oslabovat. Vůči euru oslabila o 0,5 % na 24,49 CZK/EUR a vůči dolaru o 2,2 % na 22,55 CZK/USD.
Akciové trhy na rozdíl od předcházejícího týdne oslabovaly. Nejširší globální akciový index MSCI All Country World odepsal 1,5 %.
- Nám dělalo především „radost“, že nadprůměrné ztráty zaznamenal americký index technologický akcií NASDAQ (-3,9 %) a americký index největších, primárně technologických, společností (megacaps) NYSE FANG+ (-5,2 %).
- Pro relativní výkonnost našich akciových portfolií vůči srovnávacím indexům (benchmarkům) byla také velice pozitivní velice silná nadvýkonnost hodnotových akcií oproti akciím růstovým. Globální index hodnotových akcií MSCI All Country World Value totiž odepsal zanedbatelných 0,2 % zatímco globální index růstových akcií MSCI All Country World Growth odepsal 2,9 %.
- Na druhou stranu nám neudělaly radost středoevropské akcie, jejichž index CECEEUR ztratil 4,6 %.
Také dluhopisové trhy na rozdíl od předcházejícího týdne oslabovaly, přičemž na dluhopisovou třídu aktiv byly poklesy skutečně významné. Nejširší globální dluhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond odepsal 1,8 %.
- Průměrný globální dluhopisový výnos do doby splatnosti vzrostl o 15 bazických bodů na 2,35 %.
- Výnos do doby splatnosti nejdůležitějšího globálního dluhopisového instrumentu, amerického vládního dluhopisu s 10letou splatností (10-year US Treasury Bond), vzrostl velmi výrazně o 32 bazických bodů na 2,70 %.
- Výnos do doby splatnosti německého vládního dluhopisu s 10letou splatností vzrostl o 15 bazických bodů na 0,71 %.
- Globální indexy korporátních dluhopisů, v jejichž rámci mají významnou převahu američtí emitenti, odepsaly 1-2 %.
- Eurové indexy korporátních dluhopisů odepsaly kolem půl procenta.
- Index českých vládních dluhopisů poklesl o významných 1,8 %. Od začátku roku ztrácí už 7,2 % a za posledních 12 měsíců dokonce 12,8 %! Relativní výkonnost našich dluhopisových portfolií vůči srovnávacím indexům (benchmarkům) tak i nadále velmi výrazně těží ze silně podvážené durace neboli silně podváženého úrokového rizika.
Na komoditních trzích jsme minulý týden celkově nezaznamenali větší pohyby.
- Globální komoditní index S&P GSCI posílil o nepatrných 0,1 %.
- Cena severomořské ropy Brent poklesla o 1,5 % na 103 dolarů za barel.
- Zlato i stříbro posílilo o přibližně jedno procento.
Tento čtvrtek bude zasedat Evropská centrální banka. Zásadní změny v nastavení měnové politiky ECB investoři neočekávají. Vzhledem k nejvyšší inflaci za celou historii eurozóny, za březen 7,5 % meziročně, se ovšem určitě od ECB dočkáme více či méně jestřábích komentářů. Nicméně se podle mého názoru skutečné změny směrem k přísnějšímu nastavení měnové politiky ECB, v podobě vyšších základních úrokových sazeb a omezení QE, ještě nějakou dobu rozhodně nedočkáme. Tento názor je opřen o několik fundamentálních faktorů. Zaprvé ekonomika eurozóny citelně zpomaluje a ekonomové začínají snižovat prognózy růstu HDP na letošní a příští rok. Zadruhé silně rostou výnosy do doby splatnosti vládních dluhopisů zemí eurozóny, a to dokonce i německých Bundů. A zatřetí se v posledních týdnech poměrně výrazně rozšířily spready u vládních dluhopisů, tedy výnosy do doby splatnosti řeckých, italských či francouzských vládních dluhopisů vůči německým protějškům.
Domnívám se, že otázka finanční stability eurozóny se bude v následujících týdnech zmiňovat čím dál častěji. Takže místo toho, aby ECB ukončila v průběhu letošního třetího čtvrtletí program kvantitativního uvolňování, se v nejbližších týdnech podle mého názoru spíše dočkáme razantního navýšení objemů pravidelných nákupů vládních dluhopisů, aby se prudký růst výnosů do doby splatnosti minimálně zastavil.
Michal Stupavský
Investiční stratég