Globální dluhopisové trhy se v průběhu uplynulých dvou let zásadním způsobem normalizovaly

    • Denní glosa

Globální dluhopisová třída aktiv zažila v uplynulém roce 2022 nejhorší rok za několik uplynulých dekád, když nejširší globální dluhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond poklesl o – na poměry dluhopisů – bezprecedentních 16,2 %.

Globální dluhopisové trhy se v průběhu uplynulých dvou let zásadním způsobem normalizovaly

S poklesy dluhopisových cen byl samozřejmě také spjat masivní růst dluhopisových výnosů do doby splatnosti. Zatímco na konci roku 2021 činil průměrný globální dluhopisový výnos do doby splatnosti dle agentury Bloomberg pouhých 1,3 %, na konci roku 2022 to bylo již 3,7 %, což představuje enormní nárůst o 2,4 procentního bodu. Z celkového globálního pohledu tak dluhopisové výnosy do doby splatnosti v loňském roce vzrostly na úroveň z krizových let 2008 a 2009.

Přitom se globální dluhopisové trhy v průběhu uplynulých dvou let zásadním způsobem normalizovaly i jinou optikou. Dramaticky totiž poklesl globální objem dluhopisů se záporným výnosem do doby splatnosti. Nákup takového dluhopisu přitom znamená, že pokud ho budete držet až do jeho splatnosti, s jistotou realizujete ztrátu. Takové extrémní dluhopisové valuace samozřejmě postrádají jakoukoliv logiku.

Rekordu dosáhl globální objem dluhopisů se záporným výnosem do doby splatnosti v prosinci roku 2020, kdy tento objem činil bezprecedentních 18 bilionů dolarů. Přibližně jedna pětina všech dluhopisů obchodovaných na globálních finančních trzích se tak v tomto okamžiku obchodovala se záporným výnosem do doby splatnosti, což byla v historickém srovnání skutečně mimořádná situace.

Od tohoto okamžiku se pak začal tento objem dluhopisů velice rychle snižovat s tím, jak po bezprecedentních fiskálních a monetárních stimulech z pandemických let 2020 a 2021 začala v celé světové ekonomice velice prudce růst inflace a klíčové centrální banky začaly poměrně rychle zpřísňovat nastavení měnové politiky prostřednictvím strmého růstu základních úrokových sazeb a v případě amerického Fedu také prostřednictvím ukončení programu kvantitativního uvolňování.

Ještě na začátku loňského roku 2022 tak činil globální objem dluhopisů se záporným výnosem do doby splatnosti velice markantních 11 bilionů dolarů. A pak zejména v první polovině loňského roku začal tento objem dále rychle klesat s tím, jak prudce rostly dluhopisové výnosy do doby splatnosti po celém světě. Na konci loňského roku se tak ve výsledku dostal globální objem dluhopisů se záporným výnosem do doby splatnosti až na nulu, čímž skončila jedna velice důležitá fáze normalizace globálních dluhopisových trhů z předchozích bezprecedentních valuačních excesů.

Michal Stupavský
Investiční stratég

Upozornění k publikovaným článkům ›