Globální dluhopisové trhy zatím letos poměrně výrazně klesají

    • týden na finančních trzích

Globální dluhopisové trhy zatím vůbec nemají příznivý start do nového roku. Globální dluhopisový index Bloomberg Global-Aggregate totiž od začátku roku poklesl již o 4,3 %. Klíčovou příčinou tohoto výrazného dluhopisového poklesu, chtělo by se snad říci až propadu, jsou dva související faktory. Zaprvé, globální dezinflační proces v letošním roce výrazně zpomalil a toto platí především o americké ekonomice, kde má inflace dokonce poměrně výraznou tendenci v posledních měsících zrychlovat. A zadruhé, zatímco na začátku roku investoři očekávali, že Fed v průběhu letošního roku sníží základní úrokové sazby šestkrát až sedmkrát, tak v tuto chvíli je poměrně hodně pravděpodobné, že kvůli perzistentně zvýšené inflace americká centrální banka do konce letošního roku žádné snížení fed funds rate nedodá. Dokonce se v posledním období začalo spekulovat o tom, že by dalším krokem americké centrální banky mohlo být zvýšení základních úrokových sazeb.

Globální dluhopisové trhy zatím letos poměrně výrazně klesají

Ve finále pak globální dluhopisový index Bloomberg Global-Aggregate od historického maxima ze dne 4. ledna 2021 ke dnešku ztrácí poměrně masivních 19 %.

S tím, jak klesají tržní ceny dluhopisů, zároveň samozřejmě rostou dluhopisové výnosy do doby splatnosti. V tomto ohledu bylo v minulém týdnu velice důležité, že průměrný globální dluhopisový výnos do doby splatnosti se po nějaké době opět dostal na hranici 4 %.

V tomto ohledu české vládní dluhopisy globální benchmark zatím v letošním roce poměrně výrazně outperformují, neboť index českých vládních dluhopisů zatím ztrácí „pouze“ 1,3 %.

Mezinárodní měnový fond v úterý zveřejnil novou kvartální prognózu světové ekonomiky World Economic Outlook (WEO). Odhad růstu světové ekonomiky byl oproti předchozí lednové prognóze revidován nepatrně o desetinu procenta směrem nahoru na 3,2 %. Hlavními motory růstu světové ekonomiky budou i nadále Indie (6,8 %) a Čína (4,6 %). Americká ekonomika by měla letos přidat 2,7 %. Eurozóna bude s očekávaným růstem o 0,8 % i nadále výrazně zaostávat s tím, že nemocným mužem evropské ekonomiky zůstane Německo se zcela zanedbatelným růstem na úrovni statistické chyby 0,2 %.

Pokud jde o českou ekonomiku, tak ta by měla podle Mezinárodního měnového fondu letos přidat dosti chudokrevných 0,7 %. To je přitom velice blízko poslední prognózy ČNB z února, která očekává letošní růst českého HDP o 0,6 %.

Mezinárodní měnový fond v úterý zároveň zveřejnil nový pololetní report Fiscal Monitor. Podle nové prognózy by měla letos česká vláda hospodařit s rozpočtovým deficitem na úrovni 2,2 % HDP, což nás v mezinárodním srovnání řadí do velice dobré pozice. Na druhou stranu rozpočtový deficit USA bude i nadále velice silně zvýšený na úrovni 6,5 % HDP.

Pokud jde o absolutní vládní zadluženost k HDP, český vládní dluh by měl na konci letošního roku činit 45 % HDP, což v mezinárodním srovnání opět znamená jednu z předních příček. Na druhou stranu by USA měly letošní rok zakončit se zadlužeností na úrovni 123 % HDP, což je bohužel opět silně zvýšená hodnota.

Pokud jde o vývoj na finančních trzích v minulém týdnu, pokračovaly akciové i dluhopisové výprodeje z předcházejícího týdne. Globální akciový index MSCI All Country World odepsal 2,9 % s tím, že nejhorším sledovaným trhem byla americká „magická sedmička“, jejíž index odepsal velice výrazných 7,7 %. Široký index amerických technologických akcií NASDAQ pak odepsal 5,5 %. Relativně solidní nadvýkonnost pak předvedly hodnotové akcie, jejichž index MSCI All Country World Value oslabil „pouze“ o 1,1 %. Globální dluhopisový index Bloomberg Global-Aggregate pak odepsal 0,6 %. Na druhou stranu se i nadále dařilo komoditám, když globální komoditní index Bloomberg Commodity připsal mírný zisk 0,2 %.

Michal Stupavský
Investiční stratég
 

Upozornění k publikovaným článkům ›