GRAF TÝDNE – Globální akciová tržní kapitalizace na novém rekordu

    • Graf týdne

Globální akciové trhy si zatím v letošním roce, s přihlédnutím k ekonomickým dopadům pandemie, připisují nadstandardní zisky. Nejširší globální akciový index MSCI All Country World totiž od začátku roku připisuje zhodnocení na úrovni 7 %.

GRAF TÝDNE – Globální akciová tržní kapitalizace na novém rekordu

Zejména v posledním týdnu od amerických prezidentských voleb akciové trhy silně rostly, rovněž pod vlivem zpráv o nadějné vakcíně od společnosti Pfizer. Ve výsledku se globální akciová tržní kapitalizace dostala na nové historické maximum 95 bilionů dolarů. Přitom na začátku roku tržní kapitalizace činila 87 bilionů dolarů.

Akciové valuace se nicméně v důsledku solidního akciového růstu na jedné straně a strmého propadu korporátních fundamentů jako zisky na straně druhé dostaly na velmi vysoké úrovně, nejvyšší od roku 2002. Přitom pro výkonnost ve střednědobém horizontu pěti let jsou startovací valuace pro očekávané budoucí zhodnocení zásadní. Investoři by se proto měli smířit s tím, že v následujících pěti letech budou akciové výnosy pravděpodobně velice slabé, neboť valuace by se ze současných přestřelených úrovni měly postupně dostat výrazně níže.
 

Michal Stupavský
Investiční stratég Conseq Investment Management, a.s.

 

Upozornění k publikovaným článkům ›