GRAF TÝDNE – Mezinárodní měnový fond aktualizoval globální ekonomickou prognózu

    • Graf týdne

Mezinárodní měnový fond (MMF) minulý týden aktualizovat globální ekonomickou prognózu (World Economic Outlook – WEO). Globální HDP by měl podle aktualizované prognózy v letošním roce poklesnout o 4,4 %, což je mimo jiné násobně více než 1% pokles při globální finanční krizi v roce 2009. Přitom v příštím roce by měl růst činit 5,2 %.

GRAF TÝDNE – Mezinárodní měnový fond aktualizoval globální ekonomickou prognózu Z hlavních ekonomik by mělo největší pokles v letošním roce zaznamenat Španělsko, jehož HDP by mělo poklesnout o bezprecedentních 12,8 %. Jedinou velkou ekonomikou, která letos poroste, by měla být Čína, konkrétně o 1,9 %. Čína tak bude i nadále velice významně zvyšovat svůj vliv ve světovém hospodářství.

Je proto evidentní, že se světová ekonomika momentálně nachází v nejhlubší hospodářské recesi od 2. světové války. Zároveň Mezinárodní měnový fond zdůrazňuje, že je s jeho aktuálními prognózami spjato obrovské riziko a nejistota. Další vývoj bude samozřejmě především záviset na vývoji globální pandemie.


Michal Stupavský
Investiční stratég Conseq Investment Management, a.s.

 

Upozornění k publikovaným článkům ›