GRAF TÝDNE - Centrální banky zásadním způsobem pomohly situaci na globálních finančních trzích stabilizovat

    • Graf týdne

V polovině března to na globálních finančních trzích vypadalo skoro jako na podzim roku 2008 po pádu americké investiční banky Lehman Brothers nebo při evropské dluhové krizi v roce 2011. Například index volatility VIX dosáhl historického maxima 16. března na úrovni 83 bodů. Rovněž kreditní marže korporátních dluhopisů se masivním způsobem roztáhly. Byl cítit zvýšení stres na mezibankovních trzích.

GRAF TÝDNE - Centrální banky zásadním způsobem pomohly situaci na globálních finančních trzích stabilizovat Zdroj: Bloomberg, Conseq

Naštěstí klíčové centrální banky v čele s Fedem a Evropskou centrální bankou se rozhodným způsobem vložily a pomohly svými bezprecedentními nákupy aktiv (QE) situaci do určité míry stabilizovat. Index globálních finančních podmínek agentury Bloomberg se tak konečně vydal mírně vzhůru k hodnotám uvolněnějších finančních podmínek. Stojí přitom za zmínku, že aktuální objem kvantitativního uvolňování amerického Fedu je tak obrovský, že za jediný den nakoupí tolik aktiv, co při globální finanční krizi za celý měsíc. Troufám si proto tvrdit, že byť se situaci podařilo do značné míry stabilizovat, celková reakce globálních finančních trhů byla poměrně slabá, zejména co se týče trhů korporátních dluhopisů. Akciové trhy na druhou stranu samozřejmě zažily solidní nárůsty, když od tržního dna 23. března posílily v průměru o 15 %.


Michal Stupavský
investiční stratég Conseq Investment Managament, a.s.