GRAF TÝDNE - Riziková prémie globálního akciového trhu indikuje solidní očekávané akciové nadvýnosy

    • Graf týdne

Riziková prémie globálního akciového trhu udává očekávaný nadvýnos akcií nad relativně bezrizikovými vládními dluhopisy. Na přelomu března a dubna po masivním akciovém propadu kvůli globální pandemii se riziková prémie globálního akciového trhu dle našeho finančního modelu dostala na historické maximum 8,6 % a překonala tak úroveň předchozího maxima 8,3 % z tržního dna při globální finanční krizi v březnu 2009.

GRAF TÝDNE - Riziková prémie globálního akciového trhu indikuje solidní očekávané akciové nadvýnosy Aktuální úroveň rizikové prémie globálního akciového trhu na úrovni 8,0 % stále indikuje, že očekávané zhodnocení globálního akciového trhu ve střednědobém horizontu je relativně vůči relativně bezrizikovým vládním dluhopisům stále vysoce nadstandardní. Tuto skutečnost plně reflektujeme v naší globální alokaci aktiv, kde máme akciovou složku vůči benchmarkům, resp. srovnávacím indexům silně nadváženou, a naopak dluhopisovou složku máme silně podváženou.

Globální ekonomika se momentálně sice nachází v nejhlubším hospodářském poklesu od 2. světové války a korporátní tržby, zisky a cash flow jsou pod enormním tlakem, my se nicméně domníváme, že i vzhledem k rekordně nízkým dluhopisovým výnosům do doby splatnosti jsou momentálně akcie zdaleka nejatraktivnější třídou finančních aktiv. 8% očekávaný nadvýnos pro střednědobý investiční horizont dle rizikové prémie globálního akciového trhu to jednoznačně reflektuje.


Michal Stupavský
investiční stratég Conseq Investment Management, a.s.

 

Upozornění k publikovaným článkům ›