GRAF TÝDNE - Vysoce úročené korporátní dluhopisy poprvé v historii se záporným reálným inflačně očistěným výnosem

    • Graf týdne

Agentura Bloomberg tento týden informovala, že průměrný reálný inflačně očištěný výnos do doby splatnosti na indexu vysoce úročených spekulativních korporátních dluhopisů (high-yield) denominovaných v euru se poprvé v historii dostal do záporu. Jak ukazuje graf níže, průměrný nominální výnos do doby splatnosti těchto nejrizikovějších korporátních dluhopisů po očištění o aktuální míru inflace v eurozóně, v srpnu 3,0 % meziročně, se nyní pohybuje kolem -0,7 %.

GRAF TÝDNE - Vysoce úročené korporátní dluhopisy poprvé v historii se záporným reálným inflačně očistěným výnosem

Proto tedy platí, že tzv. finanční represe, tedy záporné reálné inflačně očištěné dluhopisové výnosy do doby splatnosti, nejsou přítomny už zdaleka jen na vládních dluhopisech a bezpečnějších korporátních dluhopisem investičního stupně, ale rovněž v nejrizikovější skupině dluhopisů, tzv. korporátních high-yieldů. Jde samozřejmě o důsledek bezprecedentního tištění nekrytých peněz Evropskou centrální bankou v řádu desítek miliard eur měsíčně v rámci programu kvantitativního uvolňování, v jehož rámci evropská měnová autorita na sekundárním trhu neustále nakupuje dluhové cenné papíry, čímž zároveň udržuje jejich tržní ceny na historických maximech, resp. výnosy do doby splatnosti na historických minimech. Na druhém břehu Atlantiku v USA je přitom situace naprosto stejná.

Dluhopisoví investoři to tak mají v dnešním období nesmírně složité. My se snažíme tomuto nepříznivému trendu čelit tím, že se v rámci evropských high-yieldů orientujeme především na menší emitenty bez externího ratingu od některé z velkých ratingových agentur (S&P, Moody’s, Fitch). Tyto dluhopisy dnes v průměru nesou 2,5-3,0% výnosovou prémii nad index eurových korporátních high-yieldů s externím ratingem. Domnívám se proto, že i v následujícím období budeme schopni v rámci našeho fondu – Conseq fond vysoce úročených dluhopisů – klientům dodávat mírně kladnou reálnou inflačně očištěnou výkonnost. Zdali je ovšem celková aktuální situace na globálním dluhopisovém trhu dlouhodobě udržitelná, kdy průměrný nominální globální dluhopisový výnos do doby splatnosti činí pouze 1 %, je věc druhá.

 
 
Michal Stupavský
Investiční stratég Conseq Investment Management, a.s.

 

Upozornění k publikovaným článkům ›