Guvernér Fedu Jerome Powell sice v úterý přednesl v americkém Senátu hodně jestřábí projev, když jasně indikoval, že americká centrální banka bude v boji proti stále silně zvýšené inflaci i nadále pokračovat prostřednictvím dalšího zvyšování základních úrokových sazeb, nicméně v druhé polovině týdně se situace přímo dramaticky obrátila. Úpadek dvou významných amerických bank – Silicon Valley Bank a Signature Bank – znamenal možnost vyvolat velkou finanční krizi. Fed společně s americkým ministerstvem financí a dalšími regulátory nicméně oznámily vytvoření podpůrného bankovního likviditního programu – Bank Term Funding Program (BTFP) – jenž by měl posílit důvěru v americký bankovní systém a pomoci zabránit masivnímu runu na americké finanční instituce.
Ve výsledku zažily akcie v minulém týdnu největší propad za poslední období. Nejširší globální akciový index MSCI All Country World odepsal 3,6 %. Hlavní americký akciový index S&P 500 pak odepsal 4,5 %. Na druhou stranu se dařilo dluhopisům, kam mnoho investorů v prostředí silně zvýšené rizikové averze přesouvalo svůj kapitál. Nejširší globální dluhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond ve výsledku posílil o 1,3 %, přičemž průměrný globální dluhopisový výnos do doby splatnosti počítaný agenturou Bloomberg poklesl o 16 bazických bodů na 3,73 %. Komoditám se v prostředí silně zvýšené rizikové averze nedařilo, když globální komoditní index Bloomberg Commodity poklesl o 3,5 %.
V tuto chvíli se na začátku pondělního obchodování na finančních trzích zdá, že největší stress by již snad mohl být za námi. Evropský akciový index STOXX Europe 600 sice aktuálně ztrácí přibližně 2 %, nicméně mírně pozitivně to nyní vypadá v USA, kde futures na americký akciový index S&P 500 mírně posilují o přibližně půl procenta.
Michal Stupavský
Investiční stratég