Investice je nutné plánovat. Nehledejte svatý grál, ale vsaďte na nudu, radí expert z Conseq

  Investování není jen o penězích, ale také o zvládnutí vlastního vztahu k riziku. „Strach při investování je v pořádku. Bez něj člověk nezíská skutečné know-how,“ říká v nejnovějším dílu Finmag podcastu Jan Macek, investiční specialista ve společnosti Conseq Investment Management. A vysvětluje, proč je v investování „nuda“ tou nejlepší cestou.

  Investice je nutné plánovat. Nehledejte svatý grál, ale vsaďte na nudu, radí expert z Conseq Investování často začíná podle Macka zkoušením a chybami. Začátečníkům proto radí osahat si jednotlivé investiční nástroje s menšími částkami a experimentovat. „Zkusit si obchody s akciemi není vůbec špatně,“ myslí si.

  Takovým experimentům navíc přeje i dnešní technologická doba. „Nemusíte investovat velké částky. Dnes jsou k dispozici platformy umožňující začít s pár dolary a na pár kliknutí,“ říká Macek s tím, že osobní zkušenost nic nenahradí.

  Vedle toho, že jen tak člověk skutečně pozná, jak se jednotlivé nástroje chovají, to má i další benefit: pozná sama sebe. „Co to dělá se mnou a mojí psychikou.“ Strach je totiž podle Macka součástí procesu a bez něj se nelze dostat dál.

  Na Wall Street zapomeňte

  Většina lidí má podle Macka také zkreslenou představu, co to investování vlastně je. Často si ho vlivem slavných hollywoodských filmů pletou spíš s tradingem, tedy aktivním obchodováním na burze. Realita je však od takových představ na hony vzdálená.

  Jak tedy ideálně investovat? Nejlepší je prý vyměnit dravou hru u počítačů a telefonů kdesi na Wall Street za poněkud nudnější přístup: vložit například do akciového fondu jednorázově nějakou rozumnou částku, zapomenout na ni a za dvacet let být – ideálně příjemně – překvapen.

  Jistou překážkou pro takto odpovědný přístup je však podle něj slabá finanční gramotnost na straně jedné a zahlcenost informacemi na straně druhé. „Svět je pořád složitější a jsme stále méně schopni se v něm vyznat. Před pár set lety jste měl pole a krávu a bylo vám vše jasné. Dneska ale rozumět všemu na světě prostě nelze,“ říká.

  V moderní době navíc získávají ve veřejném prostoru větší vliv influenceři namísto odborníků, čemuž napomáhá především fenomén sociálních sítí. Na poli finanční vzdělanosti se však podle Macka situace naštěstí zlepšuje. „Určitě neklesá,“ podotýká.

  Více se dočtete v článku od FINMAG.
   

  Upozornění k publikovaným článkům ›