Jan Vedral (Conseq IM): Euforie na americkém akciovém trhu nemůže trvat věčně, valuace slibují zajímavé výnosy spíše v Evropě a na emerging markets.

  Když před třiceti lety inicioval založení společnosti Conseq Finance, možná si ani nepředstavoval, že bude jednou stát v čele firmy, která spravuje přes 160 miliard korun. Jan Vedral je hlavním investičním manažerem společnosti Conseq Investment Management, vede její investiční tým, stanovuje hlavní strategie a podílí se na rozhodování o obchodní politice firmy a jejím řízení. 28. května vystoupí v Brně na pátém ročníku Finanční konference, jíž je Investiční web mediálním partnerem. Při té příležitosti jsme se Jana Vedrala zeptali, jak vnímá současnou situaci na trzích, kde vidí příležitosti a které události bude sledovat v nejbližších měsících.

  Jan Vedral (Conseq IM): Euforie na americkém akciovém trhu nemůže trvat věčně, valuace slibují zajímavé výnosy spíše v Evropě a na emerging markets.

  Akciové trhy zahájily letošní rok dobře, v dubnu ale přišlo zakolísání. Výnosy dluhopisů mají oproti předpokladům většiny analytiků z loňského roku tendenci spíše růst. Překvapuje vás letošní vývoj na hlavních trzích?

  V druhé polovině loňského roku se nám zdálo, že se akciový a dluhopisový trh chovají dost nekonzistentně. Zatímco na akciovém trhu probíhala rally v očekávání akcelerace ekonomické aktivity vyvolané uvolňováním měnové politiky, na dluhopisovém trhu padaly výnosy do splatnosti dlouhodobých i střednědobých bondů v očekávání recese. Očekávali jsme, že se tento trend dříve či později otočí. K tomu, zdá se, začíná docházet v posledních týdnech. Hospodářství již dále nezpomaluje, trhy práce jsou stále silné a začíná opět růst inflace. Očekávání snižování sazeb Fedu výrazně ochladla, ceny dluhopisů klesají a jejich výnosy do doby splatnosti rostou. Optimismus na akciových trzích se také postupně vytrácí.

  Americké i evropské akcie letos vystoupaly na nová historická maxima. Jak ve světle toho vnímáte jejich valuace?

  Akcie v USA byly již před pandemií extrémně drahé jak historicky, tak ve srovnání s ostatními regiony. Po propadu cen na začátku pandemie se trh na tyto valuace rychle vrátil. Jak se později ukázalo, valuační prémie amerických akcií byla částečně opodstatněná, protože tržby i ziskovost největších firem rostly nebývalým tempem a doháněly růst cen akcií. Ty ovšem pokračují v růstu v očekávání toho, že výkonnost amerických firem poroste donekonečna stejným tempem. A to je podle mě nerealistické.

  Evropské akcie a také akcie na rozvíjejících se trzích v posledních letech posilovaly podstatně vlažnějším tempem a v podstatě v souladu s vývojem ekonomických fundamentů firem. Jejich valuace tak víceméně oscilují okolo dlouhodobých průměrů, samozřejmě na pár výjimek. Jednou z nich je region střední a východní Evropy, kde jsou akcie nadále poměrně levné jak historicky, tak v porovnání s jinými trhy.

  Zbytek článku naleznete na investicniweb.cz

  Upozornění k publikovaným článkům ›