Japonský jen rekordně oslabuje

    • týden na finančních trzích

Japonská centrální banka (Bank of Japan – BOJ) od 22. září na měnovém trhu příležitostně intervenuje na podporu jenu vůči dolaru. Jedná se přitom o první devizové intervence od roku 1998. Zatím v letošním roce nicméně jen vůči dolaru oslabil již o 30 % a je nyní na nejslabší úrovni od roku 1990. Jak se Japonsko do této šlamastiky vlastně dostalo? 

Japonský jen rekordně oslabuje

Klíčovým problémem je astronomický vládní dluh, který přesahuje 250 % japonského HDP. Aby byla japonská vládní zadluženost alespoň do určité míry udržitelná, japonská centrální banka provádí již mnoho let masivní kvantitativní uvolňování, v jehož rámci na finančním trhu nakupuje japonské vládní dluhopisy. Od roku 2016 přitom japonská centrální banka aplikuje také explicitní kontrolu výnosové křivky, v jejímž rámci průběžně nakupuje vládní dluhopisy tak, aby se výnos do doby splatnosti vládního dluhopisu s 10letou splatností nedostal přes 0,25 %. V tuto chvíli již japonská centrální banka drží bezprecedentní polovinu všech japonských vládních dluhopisů a dokonce přibližně 70 % dluhopisů s 10letou splatností. Dá se proto také říci, že japonská centrální banka trh s japonskými vládními dluhopisy doslova „zabila“, neboť se v poslední době vyskytují i takové dny, kdy se s japonskými vládními dluhopisy mimo japonskou centrální banku neuskuteční ani jeden obchod. 

Navíc japonská centrální banka již mnoho let udržuje základní úrokové sazby na nule. Pak se nemůžeme vůbec divit tomu, že vzhledem k velice svižnému zvyšováním základních úrokových sazeb americkým Fedem má jen velice silnou tendenci oslabovat. Dokonce se na finančním trhu objevují zmínky o tom, že čím dále více sofistikovaných investorů, zejména ze strany velkých hedge fondů, začíná jen a japonské vládní dluhopisy shortovat, tedy sázet na jejich další pokles. 

Jak se bude tato situace vyvíjet v následujícím období? Troufám si tvrdit, že přestože má Japonsko skutečně obří devizové rezervy, je aktuální dichotomie měnové politiky Fedu a japonské centrální banky příliš velká. Navíc se japonská obchodní bilance kvůli značně zvýšeným cenám energií a komodit – Japonsko je významným komoditním importérem – dostala do poměrně výrazného deficitu, což vytváří přirozený tlak na další oslabování jenu. Vzhledem k tomu, že v historii nebyla drtivá většina devizových intervencí na obranu vlastní měny úspěšná, neboť dříve či později se devizové rezervy musí vyčerpat, se domnívám, že japonská centrální banka bude muset dříve či později kapitulovat. To znamená, že nechá jen „volně plavat“ na podstatně slabší úrovně. Jak by to ale poté vypadalo s kontrolou výnosové křivky, je velkou otázkou. Prostě a jednoduše je v tuto chvíli japonská centrální banka ve velice problematické pozici. Dokud bude americký Fed nastaven jestřábím směrem jako doposud a dokud bude japonská centrální banka trvat na pokračování své ultra uvolněné měnové politiky, tlak na výprodej jen a japonských vládních dluhopisů pravděpodobně ustávat nebude.

Pokud jde o vývoj na finančních trzích v minulém týdnu, akciím se dařilo velice slušně, když nejširší globální akciový index MSCI All Country World posílil o 3,2 %. Na druhou stranu se opět nedařilo dluhopisům, když nejširší globální dluhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond oslabil o dalších 0,7 %. Přitom průměrný globální dluhopisový výnos do doby splatnosti vzrostl o dalších 8 bazických bodů na 3,99 %, což je nejvyšší úroveň od roku 2008. Stojí také za zmínku, že index českých vládních dluhopisů v minulém týdnu oslabil o velice výrazných 2,7 % a od začátku roku je níže již o 14,1 %.

Michal Stupavský
Investiční stratég

Upozornění k publikovaným článkům ›