Julius Baer – Ať usedne v bílém domě kdokoliv, vítězem bude Čína

    Do amerických prezidentských voleb zbývá jen pár dní. S trochou štěstí se tak dočkáme vyvrcholení této telenovely, na níž bylo pozitivní jen to, že nám přinášela alespoň nějaké zpestření do televizních zpráv o koronaviru. Už aby to bylo za námi a mohli jsme jít o dům dál.

    Julius Baer – Ať usedne v bílém domě kdokoliv, vítězem bude Čína Článek byl přeložen z anglického originálu na webu Julius Baer.

    Pokud existuje nějaké téma, na které ve Washingtonu panuje shoda mezi oběma stranami, je to potřeba vymezit se vůči čínskému mocenskému vzestupu. Cokoliv se stane ráno 4. listopadu, americká administrativa bude i nadále zastávat agresivní postoj vůči Pekingu a jeho touze zaujmout své právoplatné místo na světové scéně. Forma by se během Bidenovi vlády částečně zlepšila, ale podstata by zůstala stejná. To samé se dá říci o čínské strategii pod vedením prezidenta Xi Jinpinga. Jakákoliv změna v naší střízlivé předpovědi bipolárního světa je proto v nedohlednu a čínský hospodářský a finanční cyklus se bude dál pohybovat po vlastní ose, nezávisle na svém americkém protějšku, přičemž oba technologické ekosystémy přestanou být schopny spolu komunikovat.

    Udržet soustředění ve světě plném neklidu

    Přetrvává riziko, že ráno 4. listopadu na tom nebudeme o moc lépe zejména v případě nerozhodného výsledku nebo pokud se Donald Trump rozhodne zpochybnit svou porážku. Doufejme, že se nic takového nestane, protože riziková aktiva by to pravděpodobně nesla velmi těžko. V časech jako je tento, můžeme pouze vzpomenout jeden ze základních investičních principů. Nemůžeme předpovídat externí šok, můžeme z něj však těžit, pokud trhy zareagují přehnaně, až nastane. Zatím se budeme snažit soustředit se na ty endogenní faktory, kterým podle našeho názoru rozumíme. Tento princip je o to důležitější, že oba volební kandidáti jsou v každém případě zvyklí nedodržovat své volební sliby. Pozadí se tedy nezměnilo a bude stejné, až se Evropa probudí ráno po volbách.

    Pandemie není v žádném případě pod kontrolou. Opatření zavedená vládami z důvodu ochrany zdraví, způsobují přiškrcení ekonomické aktivity a odsuzují nás k obnově pouze na 90 %. Nicméně, výnosy amerických státních dluhopisů minulý týden vzrostly na 0,85 % poté, co volební průzkumy předpověděly na další týden příchod „modré vlny“. Co se týče signálů přicházejících z akciových trhů, nevidíme zde žádný jasný trend. Pohyby posledních dnů jsou ve skutečnosti více v souladu s klasickou logikou výsledkové sezóny, ve které se akcie posouvají k lepšímu nebo horšímu spíše z konkrétních než z faktorových důvodů. Proto opatrně čekáme na výsledek epického amerického prezidentského závodu roku 2020 a soustředíme se na svá oblíbená témata, jako jsou především čínská aktiva a biotechnologie.


     

    Upozornění k publikovaným článkům ›