Dynamika světové ekonomiky se v posledních měsících zhoršuje. Poslední sloupec následující tabulky “3 months over previous 3 months change” ukazuje kumulativní změnu indexu PMI, konkrétně sumu hodnot v únoru, březnu a dubnu, mínus sumu hodnot v listopadu, prosinci a lednu. V tomto ohledu tyto hodnoty odráží změny makroekonomické dynamiky v průběhu uplynulých šesti měsíců.
Dynamika světové ekonomiky se na základě globálních indexů PMI v průběhu posledních třech měsíců zhoršila s tím, že globální kompozitní index PMI poklesl kumulativně o 2,4 bodu. V tomto ohledu bylo toto zhoršení důsledkem výrazného zhoršení dynamiku v globálním sektoru služeb, když globální index PMI ve službách poklesl kumulativně o 4,1 bodu. Průmyslovému sektoru se dařilo podstatně lépe, když globální index PMI v průmyslu mírně kumulativně vzrostl o 0,9 bodu.
Na regionální úrovni jsme zaznamenali zdaleka největší zhoršení makroekonomické dynamiky v americké ekonomice s tím, že kompozitní index PMI od S&P kumulativně poklesl o 7,3 bodů a kompozitní index PMI od ISM kumulativně poklesl o 3,1 bodů. Americký průmyslový sektor se držel poměrně dobře, nicméně dynamika sektoru služeb se zhoršila poměrně dramaticky s tím, že americké indexy PMI v sektoru služeb poklesly kumulativně o 9,6 bodu, resp. o 3,4 bodu. Na druhou stranu se rapidně zlepšilo makroekonomická dynamika v eurozóně, resp. v Německu s tím, že kompozitní index PMI v eurozóně vzrostl kumulativně o 3,4 bodu a německý kompozitní index PMI vzrostl kumulativně dokonce o 6,1 bodu. Kompozitní index PMI hlavních asijských ekonomik v průměru nedoznaly výrazných kumulativních změn.
Celkem vzato se na základě této analýzy domníváme, že co se týče implikací pro globální alokaci aktiv, tak tato relativně signifikantní změna makroekonomické dynamiky ve prospěch Evropy a v neprospěch USA plně podporuje naše aktuální nastavení investičních portfolií, v jehož rámci stále preferujeme evropské akcie oproti americkým akciím.
Bankovní rada České národní banky na svém středečním zasedání v souladu s konsenzuálním odhadem analytiků agentury Bloomberg snížila základní úrokovou sazbu, dvoutýdenní repo sazbu, o čtvrt procentního bodu z 3,75 % na 3,50 % (odkaz). V rámci aktuálního cyklu snižování úrokových sazeb šlo již o desáté snížení.
Inflace se v české ekonomice pohybuje v tolerančním pásmu ČNB mezi 1 a 3 %, cíl 2 %, již od ledna loňského roku. Předběžný odhad Českého statistického úřadu přitom ukázal výrazný pokles inflace v dubnu na 1,8 % z březnových 2,7 %. Důvodem nicméně byly především jednak tzv. statistický efekt vysoké srovnávací základny z loňského roku neboli tzv. bazický efekt, když v loňském dubnu činila meziměsíční inflace vysoce nadprůměrných 0,7 %, a jednak také nižší cenová dynamika tzv. nejádrových složek spotřebního koše, konkrétně cen potravin a energií. Tzv. jádrová inflace, která je pro rozhodování Bankovní rady ČNB pravděpodobně o něco důležitější než celková inflace, tak v dubnu zůstala relativně zvýšená nepatrně pod 3 %, když problémem i nadále zůstává velmi vysoká dynamika cen služeb na úrovni téměř 5 %. Zároveň je poměrně hodně pravděpodobné, že se v následujících měsících česká inflace opět vrátí mírně nad 2% inflační cíl s tím, že by se měla stejně jako v předcházejících měsících pohybovat v horní polovině tolerančního pásma mezi 2 a 3 %.
Bankovní rada ČNB proto i nadále zůstává ve svém měnově-politickém postoji poměrně opatrná a obezřetná. V tomto ohledu je současné nastavění měnové politiky ČNB i nadále poměrně přísné, přiměřeně tlumící domácí cenové tlaky, měřeno reálnou inflačně očištěnou repo sazbou, tedy repo sazba mínus inflace. Tento důležitý indikátor nastavení měnové politiky ČNB nyní činí 1,7 % a je tedy zřetelně v kladném teritoriu, což před rokem 2024 nebylo vůbec zvykem.
Co se týče aktuálního výhledu na úrokové sazby ČNB, aktuální úroveň repo sazby na 3,50 % je již přibližně na tzv. neutrální úrovni, která se v případě ČNB většinou odhaduje na úrovni mezi 3 a 3,50 %. Neutrální úroveň základní úrokové sazby centrální banky je přitom taková úroveň, která má ve střednědobém horizontu na cenové tlaky v ekonomice a na reálnou hospodářskou aktivitu přibližně „neutrální“ dopad, neboli taková úroveň základní úrokové sazby nepředstavuje ani příliš uvolněnou měnovou politiku, ani příliš restriktivní měnovou politiku.
ČNB zároveň představila novou makroekonomickou prognózu (odkaz), která oproti její předchozí únorové verzi nedoznala významných změn. Průměrná míra inflace by v letošním roce měla činit 2,5 % a tudíž budou cenové tlaky v české ekonomice i nadále poněkud zvýšené, což pravděpodobně Bankovní radě v následujících měsících nedovolí repo sazbu dále snížit výrazně pod neutrální úroveň. Přitom konsenzus analytiků agentury Bloomberg je nyní takový, že se do konce letošního roku očekává už pouze jedno snížení repo sazby o čtvrt procentního bodu na 3,25 %.
Ve středu rovněž zasedala americká centrální banka (odkaz). Fed v souladu s konsenzuálním odhadem analytiků agentury Bloomberg ponechal základní úrokovou sazbu, fed funds rate, beze změny na úrovni 4,50 %. V doprovodném prohlášení Fed uznal, že nejistota ekonomického výhledu dále vzrostla, přičemž rovněž vzrostla rizika vyšší nezaměstnanosti a vyšší inflace.
Výhled na americkou ekonomiku se přitom od začátku letošního roku pohnul poněkud stagflačním směrem, viz graf níže, když konsenzuální analytický odhad agentury Bloomberg na letošní růst HDP poměrně výrazně poklesl na současných 1,35 % a zároveň odhad na průměrnou letošní inflace poměrně výrazně vzrostl na současných 3,20 %.
Pokud jde o vývoj na finančních trzích v minulém týdnu, byli jsme svědky zcela minimální volatility. Dolarový index DXY posílil o 0,3 % na 100,3 bodů. Globální akciový index MSCI All Country World poklesl o 0,3 % a globální dluhopisový index Bloomberg Global-Aggregate poklesl o 0,5 %. Globální komoditní index Bloomberg Commodity Total Return pak posílil o 1,4 %.
Zhodnocení vývoje na finančních trzích od začátku roku pak vypadá následovně:
-
Tři nejlepší aktiva: akcie ve střední Evropě (CECEEUR +26,8 %), zlato +26,6 %, a akcie v Latinské Americe (MSCI Latin America +20,2 %).
-
Tři nejhorší aktiva: severomořská ropa Brent -14,4 %, Úžasná sedmička (Magnificent 7 -12,4 %) a dolar (dolarový index DXY -7,5 %).

Michal Stupavský
Investiční stratég