Korekce na finančních trzích pokračovala

    • týden na finančních trzích

V minulém týdnu korekce na finančních trzích pokračovala, hlavní třídy finančních aktiv tak ve finále klesaly již třetí týden v řadě. Akciové trhy dle nejširšího globálního akciového indexu MSCI All Country World odepsaly 2,6 %. Přitom největší ztráty zaznamenaly čínské akcie (MSCI China -4,1 %) a naopak nejnižší ztráty japonské akcie (MSCI Japan -0,4 %).

Korekce na finančních trzích pokračovala

Pokud jde o dluhopisy, nejširší globální dluhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond odepsal 1,2 %. Od začátku roku je pak tento klíčový dluhopisový benchmark již v mírném mínusu -0,4 %. Dluhopisové výnosy do doby splatnosti tak opět měly v minulém týdnu jasnou tendenci růst. Průměrný globální dluhopisový výnos do doby splatnosti počítaný agenturou Bloomberg tak ve výsledku vzrostl o 13 bazických bodů na 3,83 % a výnos do doby splatnosti amerického vládního dluhopisu s 10letou splatností vzrostl taktéž o 13 bazických bodů na 3,94 %. Pokud jde o komodity, globální komoditní index Bloomberg Commodity v minulém týdnu odepsal 0,9 %.

Hlavním důvodem poklesu akcií a dluhopisů z posledních třech týdnů je pravděpodobně skutečnost, že globální dezinflační proces je poměrně hodně pomalý. Průměrná globální míra inflace počítaná agenturou Bloomberg se totiž v posledním období zastavila na rovných 9 % a zatím nevykazuje výraznější známky, že by měla rychle klesat blíže inflačním cílům centrálních bank. Ukazuje se tak, že centrální banky ještě zdaleka nemají v boji s inflací vyhráno, a velice pravděpodobně budou muset udržovat základní úrokové sazby na silně zvýšené úrovni výrazně déle, než se ještě před několika měsíci v průměru investoři domnívali.

Michal Stupavský 
Investiční stratég

Upozornění k publikovaným článkům ›