Makroekonomická dynamika se napříč světovou ekonomikou výrazně diferencuje

    • Denní glosa

Pro hodnocení aktuální makroekonomické dynamiky a výhledu do následujících měsíců používáme kompozitní indexy nákupních manažerů (Composite Purchasing Managers Indices – PMI). Přitom je kritická hranice 50 bodů, která odděluje ekonomickou expanzi od ekonomické kontrakce.

Makroekonomická dynamika se napříč světovou ekonomikou výrazně diferencuje

Následující tabulka ukazuje vývoj těchto indexů, co se týče celé světové ekonomiky jako celku (global) a klíčových největších ekonomik. Globální index dosáhl v prosinci 48,2 bodů, což je konzistentní s tím, že dynamika celé světové ekonomiky zpomaluje nebo se již možná přímo nacházíme v mírné ekonomické recesi. Tento fakt je přitom plně konzistentní s naším mírným celkovým akciovým podvážením.

Zajímavější ovšem je podívat se na klíčové největší ekonomiky. Z tohoto regionálního pohledu je na tom v tuto chvíli nejhůře americká ekonomika, jejíž index dosáhl v lednu hodnoty pouze 46,6 bodů, byť jsme nicméně byli na meziměsíční bázi svědky mírného zlepšení. Tato hodnota poměrně výrazně pod 50-bodovou hranicí ukazuje, že americká ekonomika v tuto chvíli pravděpodobně poměrně výrazně zpomaluje, což je konzistentní s naším výrazným akciovým podvážením na amerických akciích.

Na druhou stranu eurozóna včetně Německa, Japonsko a Brazílie (Latinská Amerika) se pohybují kolem klíčové hranice 50 bodů, což indikuje, že situace v těchto ekonomikách je pravděpodobně výrazně lepší než v USA. A pokud jde o Čínu, úplné otevření její ekonomiky po třech letech drakonických protipandemických opatřeních určitě přispěje k tomu, že oba její kompozitní indexy nákupních manažerů v následujících měsících vystřelí výrazně nad 50-bodou úroveň.

Aktuální makroekonomický obrázek těchto ekonomik je proto podstatně lepší než v USA, což je opět plně konzistentní s tím, že akcie z těchto regionů máme v rámci naší globální akciové alokace nadvážené nebo minimálně na neutrální váze.

Michal Stupavský
Investiční stratég
 

Upozornění k publikovaným článkům ›