Investoři mohou mít chybné předpoklady o vývoji inflace, měnové politiky a podnikových zisků. Co to může znamenat pro finanční trhy v budoucnosti?
Akciový trh je zvláštní. Ano, dochází k denním vzestupům a pádům, které se řídí zprávami a výsledky hospodaření jednotlivých společností. Akcie se však drží relativně dobře vzhledem k širšímu kontextu: desetiletí vysoké inflace a nejradikálnějšímu obratu směrem k přísnější měnové politice USA od roku 1994. To způsobilo nejhorší propad amerických státních dluhopisů za posledních 50 let a zapříčinilo prudký nárůst krátkodobých i dlouhodobých výnosů. Vzhledem k tomu všemu by se dalo očekávat, že akciové trhy na tom budou hůře.
Proč tomu tak není? Je možné, že akcioví investoři spoléhají na určité předpoklady, které jsou podle našeho názoru v konečném důsledku chybné. Podívejme se na tři z nich:
Předpoklad 1
Inflace začne brzy ochlazovat, a tak Federální rezervní systém ve skutečnosti nebude zvyšovat úrokové sazby a rozpouštět svou masivní rozvahu tak agresivně, jak se kdysi myslelo, což by omezilo zásah do ocenění akcií.
Náš názor: Poslední zpráva o indexu spotřebitelských cen obsahuje některé prvky, které naznačují, že inflace může dosáhnout svého vrcholu: jádrová inflace, která nezahrnuje energie a potraviny, byla lepší, než se očekávalo. Neměli bychom však odepisovat potenciál přetrvávající inflace. Nájemné stále roste a inflace v oblasti podnikání a poskytování služeb, zejména v souvislosti s cestováním, je významná. Také zintenzivnění rusko-ukrajinského konfliktu ponechává jen malý prostor pro úlevu v rostoucích cenách energií, kovů a potravin, zatímco obnovené odstávky související s COVID-19 v Číně znovu vyvolávají cenové tlaky související s dodavatelským řetězcem.
Předpoklad 2
Růst zisků bude i nadále silný, přičemž podniky budou izolovány od inflace a vyšších sazeb.
Náš názor: Téměř 80 % společností, které dosud oznámily zisk za první čtvrtletí, překonalo odhady, takže se objevil důvod k určitému optimismu. Domníváme se však, že tlak na zisky nadále poroste a současná očekávání ziskových marží mohou být příliš optimistická. Náklady nadále rostou a zásoby nyní převyšují nové objednávky. Inflační prostředí může snižovat kupní sílu spotřebitelů, zejména domácností s nižšími příjmy. Silný americký dolar také vytváří protivětry pro vývozce a tlačí na hodnotu příjmů z mezinárodních trhů.
Předpoklad 3
Americké akcie musí být nejlepším místem pro investování ve srovnání s dluhopisy a mezinárodními trhy.
Náš názor: Americké akcie, zejména velké technologické akcie, byly v posledních zhruba 12 letech skutečně vítěznou třídou aktiv. To však neznamená, že jimi budou vždy. Ocenění jsou dnes bohatá v době, kdy růst zpomaluje a politika se zpřísňuje. Trhy jinde mohou poskytovat atraktivnější relativní hodnotu. V regionech jako je Čína se akcie obchodují za nejnižší ocenění na pozadí recese. Pokud jde o rozvíjející se trhy, protivětry způsobené inflací na komoditách mohou polevit, zatímco očekávání jsou mírná a měny mohou také posílit. V Evropě by oživení mohla podpořit holubičí centrální banka v kombinaci s možnými důslednějšími reakcemi fiskální politiky v důsledku vojenského konfliktu.
Dnešní ekonomické fundamenty jsou jiné než v předchozím cyklu a změnit by se měla i portfolia investorů. Investoři by měli zvážit diverzifikaci podle třídy aktiv, regionu, sektoru, stylu a tržní kapitalizace. Využijte růstu akciových trhů k výběru zisků v pasivních indexech a přeskupte je směrem k aktivní správě. Pokud máte v současné době podváženou hotovost a dluhopisy, pokuste se tyto alokace neutralizovat s důrazem na státní dluhopisy, které se nyní obchodují blíže krátkodobé reálné hodnotě.
Zdroj: www.morgastanley.com