Nastavení měnové politiky ČNB je stále poměrně restriktivní

    • týden na finančních trzích

Ve čtvrtek proběhlo zasedání České národní banky. ČNB investory poněkud překvapila, protože snížila základní úrokovou sazbu rovnou o půl procentního bodu na 4,75 %, zatímco většina analytiků očekávala snížení pouze o čtvrt procentního bodu na 5 %.

Nastavení měnové politiky ČNB je stále poměrně restriktivní

Základní úroková sazba ČNB v reálném inflačně očištěném vyjádření, tedy ponížená o meziroční míru inflace, v tuto chvíli činí 2,2 %. Při pohledu na dlouhodobý vývoj této reálné inflačně očištěné sazby ČNB je pak velmi dobře vidět, že nastavení měnové politiky ČNB je stále poměrně restriktivní, minimálně v historickém srovnání.
Slovenský statistický úřad v pátek zveřejnil index cen výrobců (Producer Price Index – PPI) za květen. Ceny průmyslových výrobců na Slovensku v květnu meziročně poklesly o 11,2 %, a to po 13,4% meziročním poklesu v dubnu. Primárně se na meziročním poklesu podílel pokles cen energií, které meziročně v květnu poklesly o 26,5 %. Za českou ekonomiky zveřejnil ČSÚ index PPI za květen už 17. června. Vývoj cenových tlaků v českém průmyslovém sektoru je mnohem silnější s mírnými růstovými tendencemi. V květnu vzrostl český index PPI v meziročním srovnání o 1,0 % po 1,4% nárůstu v dubnu.
UniCredit v rámci svého ekonomického výzkumu publikoval velice zajímavý graf znázorňující kumulativní dynamiku reálných inflačně očištěných mezd v regionu střední a východní Evropy od roku 2019. Česko v tomto ohledu vychází jednoznačně nejhůře s tím, že úroveň našich reálných mezd by se pravděpodobně neměla dostat na úroveň z roku 2019 ani v příštím roce 2025. Přitom k největšímu poklesu došlo v roce 2022, kdy reálné mzdy v české ekonomice poklesly o 9 %, a v loňském roce 2023 jsme zaznamenali další meziroční pokles o 2 %. O něco pozitivnější vývoj proběhl na Slovensku, kde jsou v tuto chvíli reálné inflačně očištěné mzdy přibližně na úrovni roku 2019.
Následující graf ukazuje vývoj tržních kapitalizace klíčových akciových trhů od roku 2012. Německým akciím se v tomto ohledu příliš nedařilo, neboť souhrnná tržní hodnota německých kotovaných společností za uplynulých 12 let vzrostla jenom relativně mírně. Na druhé straně je jednoznačným výhercem skupina největších amerických akcií Magnificent 7, jejichž souhrnná tržní hodnota se za uplynulých 12 zmnohonásobila a nyní činí téměř 16 bilionů dolarů.
Pokud jde o aktuální valuace globálních akciových trhů, klíčový globální index MSCI All Country World se nyní obchoduje s P/E 21,2x, což je 18% valuační prémie oproti 10letému mediánu. Globální akciové trhy se proto nyní zdají být předražené. Nejatraktivnější hodnotu přitom stále spatřujeme ve střední Evropě, kde se akcie obchodují s průměrným P/E 7,5x, což je výrazný 33% diskont vůči 10letému mediánu, a Latinské Americe, kde se akcie obchodují s průměrným P/E 8,8x, což je výrazný 46% diskont vůči 10letému mediánu. Na druhou stranu se nám jako velice výrazně předražené jeví americké technologické akcie v rámci indexu NASDAQ, který se nyní obchoduje s P/E 43,7x, což je velice výrazná 43% prémie vůči 10letému mediánu.
Pokud jde o globální sektorové valuace, nejatraktivněji se nyní jeví akcie z energetického sektoru, který je primárně tvořen akciemi společností ze sektoru ropy a plynu (oil & gas). Tento sektor se nyní obchoduje s P/E 10,6x, což je 27% valuační diskont vůči 10letému mediánu. Na druhou stranu se z celkového globálního pohledu jeví akcie z technologického sektoru, které se nyní v průměru obchodují s P/E 39,5x, což je velice výrazná 72% prémie vůči 10letému mediánu.
Z dlouhodobého pohledu se mi osobně nyní hodně líbí komodity napříč komoditním spektrem, a to na relativní bázi vůči akciím. Na následujícím grafu totiž můžete vidět, že cenová úroveň komodit vůči akciích je nyní nejnižší od začátku 70. let minulého století. Domnívám se proto, že ve střednědobém až dlouhodobém horizontu by měla být investiční výkonnost komodit a potažmo akcií komoditních producentů na relativní bázi vůči akciím výrazně lepší.
Pokud jde o vývoj na finančních trzích v minulém týdnu, akcie si připsaly nepatrný zisk (MSCI All Country World +0,1 %), zatímco dluhopisy zaznamenaly ztrátu (Bloomberg Global-Aggregate -0,4 %).

Michal Stupavský
Investiční stratég

 

Upozornění k publikovaným článkům ›