Poslední německá makroekonomická data představovala pro investorské býky studenou sprchu a ukázalo se, že pravděpodobnost recese v největší evropské ekonomice výrazně stoupla. Předminulý pátek zveřejněná data totiž ukázala, že německá průmyslová produkce představila nejhorší sadu čísel od ledna 2009. Průmyslová produkce v prosinci poklesla o 7 % meziročně a 3,5 % meziměsíčně. Z posledních sedmi měsíců to tak byl již pátý pokles. Navíc tovární objednávky také poklesly, konkrétně o 2,1 % meziměsíčně.
Německá ekonomika je enormně závislá na exportech, které v prosinci vzrostly pouze o 0,1 % meziměsíčně. Ukazuje se tak, že klíčová globální rizika mají na německý ekonomický motor velký dopad. Patří sem celkové zpomalení světového obchodu, pokračující obchodní válka mezi USA a Čínou, byť do určité míry zmírněná podpisem první fáze obchodní dohody, dále epidemie koronaviru, slabý finanční sektor v Evropě a samozřejmě rovněž brexit.
V průběhu posledních 18 měsíců Německo těsně dvakrát uniklo recesi, která je definována jako pokles HDP ve dvou čtvrtletích za sebou. Podle předběžných dat přitom německá ekonomika v roce 2019 vzrostla pouze o 0,6 %, což je nejslabší tempo růstu od roku 2013. Německá vláda přitom v pátek potvrdila, že celkový výhled pro průmyslový sektor zůstává poměrně slabý (subdued), což je poměrně silné vyjádření od oficiálních vládních činitelů.
Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) přitom odhaduje, že Německo poroste v letošním roce pouze tempem 0,4 % a v příštím roce by mělo dojít ke zlepšení na 0,9 %. Ekonomové proto tlačí německou vládu, aby výrazně zvýšila investice do infrastruktury. Ta na to ovšem zatím neslyší a je už do určité míry obsedantní se svou posedlostí vyrovnaným státním rozpočtem, resp. alespoň černou nulou (schwarze null).
Michal Stupavský
investiční stratég Conseq Investment Management, a.s.