Od počátku roku to nemají snadné akcioví ani dluhopisoví investoři

  Finanční trhy pokračovaly během letních měsíců v poklesech. Hlavní světové akciové burzy prohloubily ztráty a ke konci září byly oproti počátku roku níže o 20 (evropské akcie) až 40 % (akcie zemí střední a východní Evropy – CEE). Významné byly komentáře guvernéra americké centrální banky (FED) Jeroma Powella koncem srpna, kdy oznámil, že pro zkrocení současné inflace bude třeba dále zvyšovat úrokové sazby a na vyšších úrovních je ponechat delší dobu, než se očekávalo. To bude mít pravděpodobně za následek recesi, což je špatnou zprávou pro ziskovost firem a cena jejich akcií tak musela reagovat poklesem.

  Od počátku roku to nemají snadné akcioví ani dluhopisoví investoři

  Velmi silně na zprávy, že hlavní světové centrální banky s utahováním měnových kohoutů ani zdaleka nekončí, reagovaly také ceny dluhopisů. Ceny českých státních dluhopisů klesly za první tři kvartály roku skoro o 11 % procent, amerických o 13 % a evropských v průměru téměř o 17 %!

  I přes vysoké ztráty se domníváme, že zatím ceny dluhopisů nenašly své dno. To se pravděpodobně objeví na dohled v momentě, kdy inflační tlaky poleví a centrální banky přestanou být nucené zpřísňovat měnovou politiku. Díky tomu, že česká národní banka začala se zvedáním sazeb dříve a razantněji než jiné centrální banky v zahraničí, je možné, že na českých státních dluhopisech se příležitost k nákupu za dobrou cenu objeví mezi prvními.

  V případě akcií byly v některých případech poklesy tak silné, že se současné ceny mohou jevit jako atraktivní. Zůstává ovšem vysoká nejistota okolo bojů na Ukrajině a následných dopadů tohoto konfliktu na ekonomické vazby mezi Západem a Ruskem. Problémem bude také klesající kupní síla domácností, zpomalení ekonomik a vyšší úrokové sazby. Z dlouhodobého pohledu zřejmě tak jako z každé krize vyjdou ekonomiky silnější a zdravější, ale v příštích měsících zůstane kolísavost akciových trhů velmi vysoká.


  David Kufa
  Ředitel Wealth Management
   

  Upozornění k publikovaným článkům ›