Portfolio manažer fondu Conseq fond vysoce úročených dluhopisů Ondřej Matuška odpovídal na otázky investičnímu stratégovi Michalovi Stupavskému.
Jak probíhá proces výběru konkrétních korporátních dluhopisů? Jaký je jeho dlouhodobý potenciál? To vše a mnohem více se dočtete níže.
Náš Conseq fond vysoce úročených dluhopisů, jenž se zaměřuje na korporátní dluhopisy s neinvestičním spekulativním ratingem, tzv. high-yieldy, primárně evropských emitentů byl založen dne 18. března 2021. Můžeš nám prosím popsat investiční strategii, kterou v rámci řízení fondu spolu s dalšími portfolio manažery aplikujete?
V rámci své statutem definované orientace na tzv. vysoce úročené (high-yield) dluhopisy, spadající do spekulativního ratingového pásma, se zaměřujeme výhradně na firemní dluhopisy a soustředíme se na primárně na Evropu, v rámci ní pak na kontinentální Evropu západní, severní a pak také na náš středoevropský region. Méně pak též jihovýchodní Evropa.
Náš investiční přístup je primárně bottom-up, což znamená, že v rámci zmíněného univerzu vyhledáváme jednotlivé potenciálně atraktivní dluhopisové emise s ohledem na námi vnímaný kreditní profil emitenta. Abychom toto byli schopni posoudit, emitenty detailně kreditně analyzujeme. Fond cíluje na perspektivní společnosti, leadery ve svém oboru a geografii, s rostoucím či stabilním tržním podílem a perspektivou profitabilního organického či akvizičního růstu.
Trh firemních dluhopisů a těch high-yieldových speciálně je dost fragmentovaný, nicméně my spolupracujeme s řadou specializovaných i univerzálních brokerů a investičních bank a máme tak přístup jak k široké řadě primárných dealů, tak k rozmanitému sekundárnímu trhu. A to je jedna z předností našeho fondu, že v rámci výběru dluhopisů do portfolia klademe mj. důraz na sekundární obchodovanost a likviditu nakupovaných dluhopisů.
Jak probíhá proces výběru konkrétních korporátních dluhopisů do portfolia fondu? Na jaké investiční parametry se jako portfolio manažeři nejvíce zaměřujete?
Portfolio manažeři sledují relevantní dluhopisové trhy, komunikují s bankami a brokery a vytipovávají potenciálně perspektivní HY emise, ať v rámci primárního, tak sekundárního trhu. Potenciální adepty na zařazení do portfolia pak kreditní analýzou prověří náš tým kreditních analytiků – v případě existence „velkého“ ratingu (rating přidělený alespoň jednou z velkých ratingových společností – Standard & Poor’s, Moody’s, Fitch) sumárním zhodnocením dle zprávy ratingové agentury. V případě neexistence hodnocení některé z velkých agentur náš kreditní tým připravuje detailní kreditní analýzu emitenta, na základě které přiřazuje interní kreditní rating – to na základě analýzy jak historického, tak budoucího očekávaného vývoje finančních výkazů (zejména cash flow), ukazatelů zadluženosti, úrokového krytí, ziskovosti či likvidity, a dále také analýzy businessového profilu a parametrů konkrétní dluhopisové emise, zejména tzv. kovenantů. V této fázi jsou velmi časté rozhovory a prezentace s managementy emitentů a externími analytiky. Na základě tohoto výstupu tým portfolio manažerů dále provádí tržní komparace v rámci srovnatelných společností dle oboru, zaměření, velikosti či ratingu. Pokud předmětné emise v tomto srovnání vychází kladně, investiční výbor rozhoduje a následně schvaluje zařazení vybraných high-yield emisí do portfolia fondu.
V Consequ při správě portfolií korporátních dluhopisů jako portfolio manažeři vyznáváte velice širokou diverzifikaci kreditního rizika. Můžeš prosím popsat, v čem tato kreditní strategie přesně spočívá a jaké jsou její hlavní benefity?
Výhody a přínosy diverzifikace jsou každému zkušenému investorovi jasné. Pokud některá z investic v portfoliu nevyjde podle představ, její dopad není materiální a může být kompenzován lepšími výsledky dalších složek portfolia. V případě rizikových firemních dluhopisů toto platí dvojnásob. Obecně cílujeme maximální expozici 2,5 % portfolia na dluhopisy skupiny emitenta, tedy minimálně 40 různých emisí, resp. emitentů. V současnosti je v portfoliu fondu přes 70 emisí, resp. přes 60 různých emitentů. Dalším benefitem vysoké diverzifikace je vyšší likvidita, neboť držíme ve valné většině případů jen omezené množství dané emise a je tak relativně schůdné zlikvidnění pozice v případě potřeby na trhu. Fond je tak v důsledku bezpečnější pro investory nejen na základě hladšího vývoje ceny za podílovou jednotku, ale také na poměrně vysokou schopnost zlikvidnit držená aktiva v případě vyšších výběrů z fondu. Pro tento účel navíc fond drží vždy určitou část aktiv ve vysoce likvidních operacích na peněžním trhu, v praxi 5-20 % objemu portfolia.
To, že fond investuje v drtivé většině do obchodovaných high-yield dluhopisů s sebou nese další pozitivní charakteristiku pro investory – transparentní a objektivní ocenění držených dluhopisů, a to na základě realizovaných obchodů a průměrných indikovaných či závazných kotací market makerů či brokerů. V důsledku pak ocenění fondu vždy maximálně férově odráží tržní ocenění portfolia fondu.
Můžeš prosím zmínit tři zajímavé emitenty, jejichž dluhopisy fond v tuto chvíli drží, a co vás jako portfolio manažery především přesvědčilo k jejich nákupu?
IPC 7,25% 2027 – nezávislá středně velká těžební společnost (O&G) operující zejména v Kanadě; robustní cash flow, na základě kterého je společnost v čistém vyjádření bez dluhů.
Fertiberia FRN 2028 – největší producent zemědělských hnojiv na Iberijském poloostrově, který se svými hnojivy nové generace (vysoká zisková marže) získává tržní podíl v dalších oblastech Evropy i jinde ve světě; solidní cash flow, omezená zadluženost a vysoké zajištění závazků z emise hodnotnými materiálními aktivy.
SGL Group FRN 2030 – jeden z hlavních hráčů na poli komplexní a náročné logistiky globálního rozsahu, zahrnující námořní, letecké i pozemní cesty; velmi úspěšný track rekord i v turbulentní době extrémně volatilních cen dopravy či za Covidu; solidní cash flow, rostoucí tržní podíl, omezené zadlužení a zázemí v největší evropské private equity skupině CVC.
Kumulativní výkonnost fondu od založení do konce června 2024 dosáhla velice pěkných 26,1 %, což odpovídá průměrné roční výkonnosti 7,3 %. Jak se vám této velice dobré výkonnosti podařilo dosáhnout?
Z části jde o obecně příznivý vývoj na trzích firemních dluhopisů a dalších rizikovějších aktiv v tomto období, nicméně výraznou měrou se podílela naše úspěšná investiční strategie popsaná v předešlých odpovědích a díky tomu solidní výběr titulů do portfolia fondu.
Jaký vidíš dlouhodobý potenciál zhodnocení Conseq fondu vysoce úročených dluhopisů?
Dlouhodobý potenciál zhodnocení je určitě stále výrazně nad bezrizikovými sazbami na peněžním trhu či státních dluhopisů. Ty se v Česku pohybují kolem 3,5 – 4,5 %, v EUR pak 2,5 – 3,5 %. V nadcházejících letech by výkonnost fondu mohla dosáhnout 7 – 10 % ročně.
A na závěr bych se tě také rád zeptal, pro jaké investory je náš high-yield fond primárně určen?
Tento náš fond je určen široké množině investorů od drobných po velké privátní či institucionální investory, pro část portfolia s investičním horizontem 2 – 5 let a nižší averzí k riziku.
Výkonnost fondu od jeho založení dne 18. března 2021 do konce června 2024

Pokud byste se chtěli o fondu dozvědět více, můžete si prostudovat veškeré detaily na našem webu na tomto
odkazu.