Tempo růstu čínské ekonomiky je na naše evropské poměry stále vysoce nadprůměrné, když by dle aktuálního analytického konsenzu agentury Bloomberg mělo čínské HDP letos vzrůst o 4,8 % a příští rok o 4,5 %.
Na druhou stranu je ovšem také pravda, že se Čína v posledních letech potýká s významnými ekonomickými problémy. Tím největším je pravděpodobně obrovský nárůst dluhu v čínské ekonomice od globální finanční krize v letech 2007 až 2009, který byl daleko výraznější než v USA či eurozóně. Jedním z důsledků enormního nárůstu dluhu v čínské ekonomice byla bublina na trhu rezidenčních nemovitostí, která v poslední letech pomalu ale jistě splaskává. To má další významný negativní dopad v tom smyslu, že čínské domácnosti mají relativně mnohem větších část finančních úspor uloženo právě v rezidenčních nemovitostech, jejichž ceny v posledních letech sice mírně, ale zároveň kontinuálně klesají. To má pak následně také negativní dopad na sentiment čínských domácností utrácet za zboží a služby.
Čínské politické vedení se evidentně začalo výrazně obávat, že by ambiciózních cílů, co se růstu čínského HDP týče, nemuselo být dosaženo. A právě proto byly v průběhu minulého týdne oznámeny masivní monetární a fiskální stimuly, a to konkrétně například na podporu stabilizace trhu rezidenčních nemovitostí, na podporu akciového trhu, na podporu čínských společností ve významných finančních problémech a na podporu spotřeby čínských domácností, včetně opatření na podporu zaměstnanosti. Pokud jde o čínskou centrální banku, ta minulý týden také oznámila rozsáhlá stimulační opatření ze strany měnové politiky, například snížení základní úrokové sazby o 20 bazických bodů, snížení povinných minimálních rezerv o 50 bazických bodů, a dále například snížení úrokových sazeb ze stávajících hypotečních úvěrů o 50 bazických bodů.
Čínské akcie reagovaly na oznámení těchto hospodářských stimulů masivním růstem. Index čínských akcií MSCI China tak ve výsledku za celý minulý týden posílil o 17 % a včera přidal další růst o 4 %. Na čínské akcie máme v rámci naší taktické alokace aktiv i nadále pozitivní názor a v rámci asset alokačních portfolií jako Active Invest či Private Invest je máme výrazně nadvážené. To znamená, že relativní procentní váha čínských akcií v našich investičních portfolií je nyní oproti strategické alokaci aktiv, ztělesněné benchmarkem neboli srovnávacím indexem, podstatně vyšší. Klíčovým důvodem pro tento pozitivní investiční názor je skutečnost, že čínské akcie jsou nyní oproti americkým akciím stále velmi výrazně levnější, konkrétně o 50 %, s tím, že valuační poměr P/E indexu MSCI China nyní činí 13,0x, zatímco v případě hlavního amerického akciového index S&P 500 nyní P/E činí 26,2x. Přitom také dále platí, že tento současný 50% diskont čínských akcií je podstatně vyšší než dlouhodobý historický průměr. Dalším pozitivním faktorem hovořícím pro čínské akcie je vysoce nadprůměrná očekávaná dynamika korporátních zisků na následujících 12 měsíců, když aktuální konsenzus analytiků agentury Bloomberg očekává růst o 14 %, zatímco v případě amerických akcií „pouze“ 10 %. V neposlední řadě je pozitivním faktorem pro čínské akcie také skutečnost, že čínský index MSCI China nyní ztrácí na historické maximum ze začátku roku 2021 velmi výrazných 46 %, takže je zde výrazný prostor pro dohánění slabší minulé výkonnosti z posledních tří let. Na druhou stranu se americké akciové indexy nyní pohybují na nových historických maximech, stejně jako jejich valuace, takže prostor pro další výrazný růst u amerických akcií je podle našeho názoru nyní již dosti omezen.
Michal Stupavský
Investiční stratég