Počet bankrotů velkých amerických podniků prudce roste

    • týden na finančních trzích

O tom, že silně zvýšené úrokové sazby amerického Fedu začínají výrazně dopadat na americký soukromý sektor svědčí i následující graf od hlavního ekonoma private equity skupiny Apollo Torstena Sloka, který zobrazuje počet podnikových bankrotů amerických společností, které mají závazky větší než 50 milionů dolarů. Na grafu je velmi dobře vidět, že zatímco na začátku loňského roku byly bankroty větších amerických společností absolutně minimální, v tuto chvíli je již počet podnikových bankrotů na velmi vysoké úrovni z pandemického roku 2020 a globální finanční krize v roce 2009. Přitom se v tuto chvíli od Fedu očekává, že by měl do konce roku zvýšit základní úrokovou sazbu fed funds rate ještě dvakrát, vždy o čtvrt procentního bodu, ze současné úrovně 5,25 % na 5,75 %. Tlak na americké podniky prostřednictvím podstatně větších úrokových nákladů proto v následujících měsících dále poroste.

Počet bankrotů velkých amerických podniků prudce roste Následující související graf od agentury Bloomberg ukazuje, že zatímco již tedy korporátní bankroty v USA prudce rostou, kreditní spready amerických korporátních dluhopisů tento vývoj zatím prakticky vůbec nereflektují. Pokud by se nakonec měla v grafu uvedená historická korelace obnovit, kreditní spready amerických korporátních dluhopisů by měly začít podstatně růst, aby více reflektovaly markantně vyšší riziko defaultu amerických korporací.

Americké akcie jsou nyní na relativní bázi vůči americkým vládním dluhopisům nejméně atraktivní za posledních 16 let, tedy od roku 2007. Americká akciová riziková prémie totiž v tuto chvíli podle výpočtů analytické společnosti Macrobond dosahuje pouhých 1,2 %. Toto je přitom jeden z klíčových fundamentálních důvodů, proč máme nyní na americké akcie negativní názor a proč je máme v rámci naší globální akciové alokace vůči srovnávacím indexům výrazně podvážené.

Tržní kapitalizace, tedy tržní hodnota všech akcií neboli tržní hodnota celé společnosti, nejhodnotnějšího podniku na světě, amerického Applu, před dvěma týdny překonala magickou hranici tří bilionů dolarů. Následující graf zároveň zobrazuje do určité míry bizardní jev, když tržní hodnota Applu znovu poměrně výrazně překonala tržní hodnotu sta největších britských společností sdružených v britském akciovém indexu FTSE 100. Na grafu je také dobře vidět, že tržní kapitalizace britského akciového indexu byla v posledních deseti letech relativně stabilní kolem 2 bilionů liber. Můžeme proto také říci, že se britským akciím v posledních deseti letech nevedlo příliš dobře. Na druhou stranu tržní kapitalizace Applu v posledních deseti letech prakticky nepřetržitě rostla s tím, že jeho tržní hodnota dosáhla tržní hodnoty britského akciového indexu poprvé na přelomu let 2021 a 2022.

Vývoj na globálních finančních trzích v minulém týdnu nebyl příznivý, neboť klesaly ceny akcií i dluhopisů. Nejširší globální akciový index MSCI All Country World odepsal 1,4 % a nejširší globální dluhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond odepsal 0,7 %.



Michal Stupavský

Investiční stratég
 

Upozornění k publikovaným článkům ›