Investiční reporty jednoho z největších švýcarských správců aktiv, společnosti Pictet, pravidelně sledujeme. V jejich níže uvedeném srpnovém investičním výhledu se mimo jiné ztotožňujeme s jejich názorem na kurz amerického dolaru a čínské a evropské akcie.
Makroekonomika
Zvýšili jsme prognózu vývoje HDP v eurozóně pro rok 2020 na -8,5 %, a to především na základě lepšících se výsledků Německa, které je ve srovnání se zbytkem Evropy nejlépe připraveno pro rychlé zotavení ze současného útlumu. Americká ekonomika vykazuje známky stagnace, zatímco počet případů infekce covid-19 na jihu USA strmě roste. Došlo k poškození spotřebitelské důvěry a zvyšuje se míra nezaměstnanosti. To vše potvrzuje naše obezřetné stanovisko ohledně amerického zotavení (nepůjde o „v“) navzdory výhledu čerstvého fiskálního stimulu.
Data ukazují, že čínská ekonomika v průběhu Q2 opět výrazně rostla. HDP se zvýšil o 3,2 % meziročně, a to především díky zpracovatelskému průmyslu. V prvním čtvrtletí přitom vykazovala propad o -6,8 %. Sekvenční mezikvartální růst možná oproti maximům z Q2 zmírní, ale oživení v sektoru služeb může zrychlit. V důsledku toho jsme zvýšili naši prognózu HDP pro rok 2020 pro Čínu z 1,2 % na 1,8 %. Solidní oživení čínské ekonomiky dále potvrzuje náš konstruktivní postoj k čínským dluhopisům a akciím.
Alokace aktiv
Tvrdá i měkká data, dohoda o rozšíření vydávání společných dluhopisů a relativně disciplinovaný přístup ke koronavirové pandemii, to vše dohromady vrhá pozitivnější světlo na aktiva eurozóny i na euro.
Akciové indexy eurozóny, které zaostávaly za svými americké protějšky, budou profitovat z podstatných fiskálních stimulů a ze šance na výrazné hospodářské oživení. Evropské akcie v čisté energii a v oblasti infrastruktury by mohly dobře fungovat, zatímco americké akcie mají mírně vyšší valuační násobky a musí čelit nejistotě pramenící z listopadových prezidentských voleb.
Oživení čínské ekonomiky v kombinaci s levným oceněním nás vedlo k odklonu od našeho podváženého postoje k asijským akciím. Podpora centrální banky v korporátních dluhopisech nás vede k zaměřování se na „padlé anděly“ (dluhopisy s ratingy sníženými na spekulativní úroveň – pozn. překl.) a na „zelené“ dluhopisy. I nadále se přitom odmítáme pouštět do jakýchkoliv spekulativních her.
Komodity
Ropě se v červenci dařilo dobře, což odráželo poklesy v nabídce a nárůst poptávky. Velká zlepšení, viditelná v údajích o každodenní mobilitě, ale ke konci měsíce vykazovala známky postupného odeznívání, a tak můžeme pohodlně stanovit cílovou cenu ropy Brent na konci roku na 40 USD za barel.
Měny
Očekáváme, že americký dolar zůstane pod tlakem, protože přichází o výhody silnějšího hospodářského růstu a úrokového diferenciálu. Naopak perspektiva eura se zlepšuje, zčásti díky posunu směrem k zavedení společných evropských dluhopisů. Japonský jen nadále nabízí zajímavý reálný výnos.
Akcie
V době psaní těchto řádků přibližně dvě třetiny společností z indexu S&P 500 ohlásily za druhý kvartál 2020 zisky výrazně vyšší, než byla původní očekávání, přičemž pozitivní překvapení na úrovni tržby i zisků byla nejvyšší v historii. Kromě toho poskytlo pro současný kvartál svoji guidance více společností, než tomu bylo pro druhé čtvrtletí. Evropské výsledky byly negativně ovlivněny výraznými oprávkami aktiv u finančních společností, zejména bank. Akciové valuace jsou vysoké (forward P/E na úrovni 22náýsobku pro index S&P 500), i když jsou podporovány nízkými výnosy dluhopisů. Celkově zůstáváme v akciích mírně podvážení.
Velké rozvíjející se ekonomiky jako Indie nebo Brazílie se musí nejdříve vyrovnat se znepokojivým epidemických vývojem ve svých zemích a je možné, že cesta k zotavení pro ně bude delší něž pro země s ekonomikami vyspělými. Postupné znovuotevírání ekonomik po celém světě se pak ukazuje jako pozitivní faktor pro akcie rozvojových zemí s tím, že velkou podporu poskytuje i slábnoucí americký dolar. Severní Asie zůstává světlým místem, poháněným parou čínského průmyslového oživení.
Alternativy
Vážný ekonomický útlum způsobený pandemií Covid-19 představuje příležitost pro fondy soukromého kapitálu, které mohou využít svůj kapitál za výhodnějších podmínek než kdy dříve.
Dluhopisy
Výnosy vládních dluhopisů do doby splatnosti v eurozóně i USA zůstaly v červenci na nízké úrovni a korporátní spready neboli kreditní marže korporátních dluhopisů se přiblížily „normálním“ hodnotám. Podpora centrálních bank bude udržovat vládní výnosy nízko a postará se o to, že kreditní trhy budou i nadále řádně fungovat. Přestože ekonomické oživení bude podporováno masivními fiskálními stimuly, očekáváme nárůst počtu podnikových bankrotů (i když ne tak vysoký, jako dříve).
Dáváme přednost firemním dluhopisům s investičním stupněm ratingu a udržujeme zaměření na kvalitní emitenti v segmentu korporátních dluhopisů se spekulativním neinvestičním ratingem (high-yield), přitom si uvědomujeme, že investiční stupeň je v poslední době opravdu silný, a riziko vyšších výnosů do doby splatnosti vládních dluhopisů by mohlo do budoucna ovlivnit celkovou návratnost.
Zdroj:
Pictet Wealth Management - House view, August 2020