Pokračování akciových poklesů je dost pravděpodobné

    • týden na finančních trzích

Nejširší globální akciový index MSCI All Country World ze svého historického maxima ze dne 16. listopadu 2021 ke dnešku poklesl již o 20 %. Globální akciové valuace se proto již podstatným způsobem normalizovaly a moje globální valuační Z-Score je tak nyní na relativně umírněné úrovni 0,3. To znamená, že jsou v tuto chvíli globální akciové trhy jenom mírně předražené. Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že by měly v aktuální fázi globálního ekonomického a tržního cyklu akciové valuace předstřelit výrazněji směrem dolů, protože celkové prostředí pro akcie v tuto chvíli vůbec není příznivé.

Pokračování akciových poklesů je dost pravděpodobné

Zaprvé se jasně realizuje můj globální stagflační scénář. Zadruhé klíčové centrální banky v čele s americkým Fedem velice svižně zvyšují základní úrokové sazby v rámci boje s rekordní inflací. Zatřetí průměrné ziskové marže burzovně obchodovaných korporací se stále pohybují poblíž historických maxim s tím, že by se měly v následujících kvartálech normalizovat blíže historickým průměrům. A konečně začtvrté konsenzuální analytické odhady zisků na příští dva roky se zdají být stále příliš vysoké ve světle výše zmíněných faktorů.

Celkem vzato by se pravděpodobně měly globální akciové trhy dostat ještě výrazněji níže a nedá se proto vůbec vyloučit, že akciová korekce bude v následujících měsících pokračovat. Z tohoto důvodu v rámci naší globální akciové alokace i nadále vůči srovnávacím indexům neboli benchmarkům udržujeme akciové podvážení.

V průběhu minulého týdne jsme na globálních finančních trzích byli svědky spíše umírněné volatility. Nejširší globální akciový index MSCI All Country World poklesl o 0,4 %, nicméně od začátku měsíce je v pěkném plusu 5,1 %. Nejširší globální dluhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond naopak mírně posílil o 0,5 % a od začátku měsíce je v plusu 4,1 %.

Michal Stupavský
Investiční stratég

 

Upozornění k publikovaným článkům ›